editor@webeditoryal.com

Tarihimize Biz Sahip Çıkmazsak Kim Sahip Çıkar

tarih sevgisi

Tarih Bilinci Eksikliğimiz

Çevremizde gördüğümüz hemen her şeyin bir geçmişi vardır. Hiçbir şey bir anda ortaya çıkmış değildir. Mesela bir müzede gördüğümüz antik dönemden kalma bir heykelin kendisine ait bir geçmişi olduğu gibi dünya üzerinde yaşamış veya yaşamakta olan pek çok canlının da tabii ki kendilerine ait bir geçmişleri vardır. Bu bağlamda toplumumuzda bir tarih bilinci oluşturmak, tarihi olayları yanlış anlatımlardan ve yanlış gösterimlerden kurtarmak adına yeterli duyarlılığa sahip olmamak ve harekete geçmemek akılla bağdaşır bir hal değildir.

Günümüzde özellikle kendi ülkemize bakıldığında maalesef tarih bilincinin yeterince oluşmadığını görmekteyiz. Hatta toplumun bazı kesimleri incelendiğinde bu olgunun insanların benliklerinde hiçbir şekilde yer edinemediğini rahatlıkla anlamaktayız. Çünkü toplumumuzun büyük bir çoğunluğu okuyup araştırmaktan, bulduklarını da yorumlamaktan görülen o ki pek haz almıyor.

Durum böyle olunca da kendi geçmişinden tam anlamıyla bir haber olan, tarihi okuyarak, gezerek veya eğitimini alarak öğrenmek yerine sadece reyting amacı güden dizilerden tabiri yerindeyse yarım yamalak bir şekilde öğrenen bir toplulukla karşılaşıyoruz.

Bu kimselerin tarihi olayları, yaşandıkları döneme göre değil günümüz şartlarına göre değerlendirdiklerini de görüyoruz. Bunun en basit örneği geçen senelerde televizyonda dizisi yapılan I. Süleyman’ın yaşamının anlatıldığı bir dizideki Şehzade Mustafa vakıasıdır. Dizideki hükümdarın yaşamının, gerçekte olduğundan daha farklı çerçevelerde izleyicilere sunulmuş olmasından hiç bahsetmiyorum bile.

Tüm bunlar toplumun tarih konusunda ve kendisinden önce bu topraklar üzerinde yaşayanlar hakkında yanlış şeyler düşünmesine yol açıyor.

Tarih Sevgisi

Oysa Romalı Hatip Cicero tarafından Pater Historiae yani “Tarih’in Babası” olarak anılan Herodot’un eserinin adı olan “Historia”nın kelime kökleri incelendiğinde bile kelimenin Türkçe’de “araştırmak” manasına geldiğini göreceğiz. Yani tarih sadece araştırarak, gezerek, görerek veya eğitimi alınarak öğrenilebilir. Bunun dışındakiler görsel zevki tatmin eden teatral gösterilerden öteye gidemezler.

Sonuç olarak diyebiliriz ki tarih bilincimizi ve tarihe olan sevgimizi olabildiğince artırmamız gereklidir. Çünkü geçmişinden bir haber olan bir toplum, geleceğini inşa edemez. Temeli sağlam olmayan bir binanın üzerine çıkılan katlar, o binayı ne kadar sağlam bir şekilde ayakta tutabilir?

Yazar: Mert Öz

anahtar kelimeler: tarih bilinci oluşturmak, tarih sevgisi

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?