editor@webeditoryal.com +90 530 823 2324

Tıp Alanında Yazılar, Tıbbi Metinler, Makaleler, Yazarlar, Palyatif Bakım

ölümcül kanser hastalıkları palyatif bakım

Ölümcül Kanser Vakalarında Palyatif Bakım Uygulamaları

Kanser, tereddüt etmeden söyleyebilirim ki yaşadığımız yüzyılın en önemli hastalığıdır. Maalesef uzun araştırmalar ve bilim insanların takdire şayan çabalarına rağmen önüne geçilemeyen acılı bir süreçtir. Ölümcül kanser hastalıkların farklı bir yaklaşım tarzıyla karşınıza çıkıyoruz. Bu meşum hastalığa tutulanların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve onların psikolojilerine olumlu katkı sunmayı kurum olarak bir vazife addediyoruz.

Sistemimizin adı: Kanser Hastalıklarında Palyatif Bakım Uygulamaları.

Bu uygulamayla terminal dönemdeki kanser hastalarının ağrılarını bir nebze olsun dindirmeyi, onları sosyal hayattan koparmadan hayatın içine çekmeyi düşünüyoruz zira ölümle sonuçlanan kanser vakalarında ya da ölümcül hastalıklarda en sık karşılaşılan problemlerden biri de hastanın çaresizlik girdabında ölümün gelip kendisine çatacağı zamanı beklemesi, psikolojik olarak yıkıntıya uğramasıdır.

Bu proje kapsamında öncelikle ilimizde bulunan sağlık merkezleriyle dirsek temasına geçip kanser hastalarını tespit edeceğiz, akabinde bu hastalarla psikolog eşliğinde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirip onları hastalıktan önceki mesleklerine dair tecrübelerini gençlerle paylaşmalarını isteyeceğiz. Şehir dışına kuracağımız Palyatif Bakım Uygulama Merkezimizde hastaların, hastalıklarının seyrini inceleyip bu yönde fiziki ağrılarını giderecek uygulamalarda da bulunacağız.

Bu uygulamaların gelişmiş AB ülkelerindeki iyi örnekleri ise bize ümit aşılamaktadır. Almanya örneğini incelediğimizde karşımıza Ölümcül Kanser Hastalıkları ve onların rehabilitesine dönük ilginç ve sevindirici örneklere rastlamaktayız. Almanya, kanser rehabilite merkezlerini birçok AB ülkesinden sonra uygulamaya koymuş; ancak kısa bir zamanda o ülkelerin üstüne çıkmıştır.

Bize yol gösterici olan Almanya örneğinde, kanser hastalarının ölüme terk edilmediği bilakis onları hayatın içine çektiği gözlemlenmiştir. Mesela hastalanmadan önce marangoz ustası olan bir kişi hastalığın ilerleyen evrelerine rağmen mesleki ve teknik eğitim veren bir kuruma giderek orada öğrencilerle tecrübelerini paylaşıp mutlu oluyor.

Bu uygulamanın hem psikolojik hem de fizyolojik problemlere iyi geldiği testler neticesinde belirlenmiştir. Kanser Hastalarının toplum içerisinde rehabilite edilmesinin şüphesiz toplumsal dinamiklere de doğrudan etkisi vardır. Toplum, bu hastalarının içinde yaşadığı çerçeveden soyutlanmadığını görerek rahatlayacak ve toplumsal huzura doğrudan katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde henüz Ölümcül Kanser Hastalıklarını Rehabilite eden bağımsız bir kuruluş yoktur, tamamen devletin kontrolünde gerçekleşen bakım ve tedavi bu yönüyle eksiktir. Biz, var olan bu eksikliği kanser hastalarını toplumsal mekanizmanın bir parçası olarak gören özel bir teşebbüs olarak açacağımız palyatif bakım merkezleriyle onları sosyal sisteme entegre etmeyi düşünüyoruz.

Biliyoruz ki bu çok meşakkatli uzun bir süreç, ancak sürecin sonundaki elde edilecek manevi hazzın hiçbir şeye değişilemeyeceği de muhakkaktır. Ayrıca uygulayacağımız bu sistemin ülkemizde açılacak diğer kurumlara da ışık olmasını temenni ediyoruz.

Anahtar Kelimeler: Kanser, ölümcül kanser hastalıkları, palyatif bakım

Yazar: Hayrullah Layık

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2017 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?