editor@webeditoryal.com

Tropico 5 ile Latin Kültürü ve Strateji

strateji oyunu latin kültürü

Oyun İnceleme yazısı: Tropico 5

Hola El Presidente!  2001 yılından bu yana devam eden serinin son oyunu Tropico 5, şehir simülasyonu ve strateji oyunu severlerin beğenisine sunuldu. Oyunun yeni geliştiricisi Haemimont Games, oyun motorunda değişiklikler ve yenilikler yaptı. Bildiğiniz gibi benzetim (simülasyon) oyunlarının en önemli noktası dengedir, o yüzden oyunun önceki sürümleriyle biraz karşılaştıracağım.

Daha önceki sürümlerde karşıt görüşten iki grubu aynı anda memnun edebiliyordunuz; Tropico 5’de bunu biraz daha zor hale getirmişler. Örneğin nükleer santralinize hava filtresi takarak veya atık giderme binaları inşa ederek çevrecilerin gönlünü kazanabiliyordunuz ancak yeni sürümde çevrecilerin protesto etmesi için sadece nükleer santralinizin olması yeterli. Bir diğer konu, ekonomiyi iyi düzeyde tutmak oyunculara oldukça kolay geliyordu, Tropico 5’in yorumlarını okuduğumda bu sorunun giderilmediğine dair yorumlara rastladım. Kendi deneyimime göre onlara katılmadığımı söyleyebilirim. Normal zorluk derecesinde ekonomiyi istikrarlı (stabil) tutmak yeterince dikkat ve strateji gerektiriyordu.

“Once a presidente, always a presidente!”

Geçmişi bir kenara bırakalım. Oyunu ilk açtığınızda Latin müziği sizi enerjik havasıyla sarıyor, menü kesinlikle tropikal havayı yaratmayı başarıyor. Genel atmosfer ve müzikler oldukça uyumlu ve iyi seçilmiş. Ara sıra İspanyolca kelimeler kullanılması, yardımcıların İngilizcesinin İspanyol aksanlı olması, kıyafetler ve mimari detaylar bütünüyle uyum içinde.

Oynanış olarak SimCity, Cities XL gibi şehir simülasyonu rakiplerinden farkı, Tropiko 5’e çağların eklenmiş olması. Colonial Era, World Wars, Cold War ve Modern Times şeklinde ayrılmış dört çağ bulunuyor. Çağların arasında araştırma yaparak ilerliyorsunuz. Çağın gerekliliklerine göre politik kararlar alıyor, savaşla uğraşıyor ve yeni binaları inşa edebiliyorsunuz. Çağlar boyunca değişen ülke veya birliklerle ilişkiler kuruyorsunuz. Oyun bu yönüyle gerçek zaman tabanlı strateji oyunu hissi yaratmıyor değil. Bir diğer avantajı ise yirminci yüzyılın başlarından itibaren tarihsel açıdan tutarlı ilerlemesi ve dönemlerin özelliklerini yansıtması…

Ayrıca oynadığınız süre içerisinde kendinize bir hanedan kuruyorsunuz ve onları uluslararası ilişkilerde kullanıyorsunuz. Her zaman iyi sonuçlarla karşılaşmayabilirsiniz, bir tartışmada onun tarafını tutmadığınız için oğlunuz darbe girişiminde bulunabiliyor.

Gelelim grafiklere.

Grafikler strateji oyunları için çok da ön planda sayılmaz. Kendi adıma grafikleri yeterli buldum, optimizasyonu iyi derecede. Göze kötü gelen bir tarafı yok, animasyonları akıcı.

Son Olarak…

Strateji ve şehir simülasyonu oyunu sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun. Oynadığım ilk 2-3 saat içerisinde küçük ‘bug’lara denk gelsem de çok can sıkıcı boyutta değildi. Latin kültürünü, tropikal adaları, seçim kazanmayı seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir yapıt. Adios!

Yazar: Kartal Parıltı

anahtar kelimeler: tropico oyunu, simülasyon, strateji oyunu, oyun incelemesi, latin kültürü

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?