editor@webeditoryal.com

Web Dünyası Daha Neler Getirecek – Freelance Yazarlık

 

freelance yazarlar freelance işler meslek

Bir insanın başına gelen en güzel şey elbette istediği işi, istediği yerde ve zamanda yapabilmesidir. Tabi ki özellikle de mesleği ya da yaptığı çalışma alanı bu şekildeyse. Tam olarak freelance bu anlama gelmektedir. Serbert çalışmak.

Her ne kadar yabancı kökenli bir kelime de olsa özellikle iş konularında oldukça fazla kullanılmaktadır. Tam da bu noktada seçiminiz yazarlık ise artık parmaklarınızın götürdüğü yere gidebilirsiniz demektir…

Kişilerin isteğine bağlı olarak ortaya çıkan yazılarla beraber bu işi iş olarak görüp bir meslek haline getirmeleri de gayet normaldir. Bu işi yapan kişiler gazete, magazin sayfaları, reklam yazıları ve daha birçok alanda yazılar yazarak ciddi gelirler elde edebilirler.

Bu tarz yazılar özellikle de webde karşımıza çıkar. Makaleler, şiirler, e-kitaplar gibi freelance yazarların ortaya çıkardığı eserlerden de hem büyük bir keyif hem de bilgi alabilirsiniz.

Bu meslekte işi siz bulursunuz. yazar çalışmak istediği ortamı kendisi oluşturur, yazıları ne zaman yazacağına ve ne zaman bitireceğini belirleyip ona göre projeler geliştirerek çalışmaya başlar.

Ayrıca çoğu zaman proje başına alacağı ücreti bile kendisi belirler.

Oluşturulan bütün metinler yazar tarafından ortaya çıkarılmış özgün yazılardır. İşte bu yazılar ile karşılaşıp satın almayı isteyen kişilerce alındığında freelance olur artık.

Freelance yazarlar oluşturdukları metinleri şahıs veya firmalarla bir anlaşma belirledikten sonra başlar ve devam ettirir. Yani o yazıdan sonra -ki bunlara proje de diyebiliriz, isterse devam eder isterse farklı kişilerle işini devam ettirebilir.

Bu anlaşmalar çok fazla detaylı veri içermez; genel geçer şartlar anlaşmaları yapmak için yeterlidir. Ama yazının içeriği ne kadar sürede teslim edileceği ve yazarın bu konuda ki hedefleri dikkate alınarak oluşturulur…

Evet herkes freelance yazar olduğunu düşünebilir ve ifade edebilir. Fakat ortaya çıkan yazıların hepsinin kendine göre tarzı, verdiği bilgi, yazarın eğitimine göre ortaya çıkan karakteristiği ve kişiden kişiye değişen üslup ile yazılar bambaşkadır.

Bu sebepledir ki firmalar veya web üzerinde paylaşım yapacak kişiler konudan ziyade yazıyı okuyarak ve yorumlayarak dikkate alıp paylaşmalıdırlar. Aksi takdirde yerinde olmayan paylaşımlar yapan sitelerin sonu hüsranla sonuçlanmaktadır.

Serbest çalışmak bize her ne kadar disiplinsiz, programsız bir iş mi olur dedirtse de severek çalışmak ve isteyerek yapmak gibi değerleri kattığı için çok verimli ve kazançlı çıkabiliriz bu işten.

Evet arkadaşlar yaşamaya devam ettiğimiz sürece hayat bizim için devam ediyor demektir. Sevdiğimiz sevmediğimiz saygı duyduğumuz ve nefret ettiğimiz şeyler olacak ve insan paylaşmak isteyecek istediklerini istediği gibi paylaşabileceği özgür saygın kısıtlamasız bir iş isterseniz kesinlikle freelance yazarlık tam size göre bir meslek olacaktır.

Yazar: Zeynep E.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?