editor@webeditoryal.com +90 530 823 2324

WebEditoryal İle Freelance Yazarlık Yolunda Attığım İlk Adım

webeditoryal ile yazarak para kazan

Tam anlamıyla bir işkolik diyebiliriz bana. Ama freelance yazarlık hiç aklımda yoktu. Üniversite hayatım bitince çalışma hayatına başladım. Derken evlilik, çocuk ve doğum izni girdi devreye..

Doğum iznim bitince ilk göz ağrım bebeğimi bırakamadım; doğal olarak iş hayatına ara vermek zorunda kaldım. Ama evde oturmak kesinlikle bana göre değildi. Yurt dışında bir şirket adına evde çalışmaya başladım.

Baktım ki bu iş gerek maddi açıdan, gerekse boş durmamak adına bana yetmiyor; üniversiteden kardeşim gelince O’na “Evde yapabileceğim iş yok mu? Bilgisayardan..” diye sordum. “Abla, bizim öğrenci arkadaşlar evden makale yazarak gayet iyi para kazanıyorlar” dedi.

Kim tutar beni!.. Bir gün boyunca internetten araştırdım.. Birkaç seçenek arasında en cazip gelen WebEditoryal oldu. Çok kolay ve hızlı kazandırmayı vaat eden bir yapısı vardı. Açıkçası ilk etapta inandırıcı gelmedi. Ama kaybedecek bir şeyim yoktu ve kaydımı yaptım…

Ve hemen cevap geldi!

İşte bu benim için önemliydi. Her şeyden önce ciddiye alınmıştım. İlk makalemi yazdım ve puanlarım haneme işlendi. Böylece daha rahat ve sağlıklı düşünebildim ve sonra “neden olmasın?” dedim kendime. Zaten sürekli yazan biriyim. En iyi, en kötü günümü sayfalara döken biriyim. Yani her şekilde yazıyordum, yazacaktım..

Ama artık önemli bir farkla – yazdıklarım bir çok kişiye ulaşacaktı ve yazdıklarımın maddi bir değeri de vardı artık… Bu benim için çok önemli; bir bayanın her zaman için ekonomik özgürlüğü olmalı bence. Bu kadınlarımıza ayrı bir özgürlük ve güven katıyor.

Şimdi evde oturan ve çalışamayan bayan arkadaşlarımı, üniversitede okuyan öğrenci arkadaşlarımı düşünüyorum ve onlar için de neden olmasın diyorum. Neden ekstradan cebimize, ailemize bir katkımız olmasın? Hiç kimse bana “ekmek parası bulamadığım bir günüm olmadı” demesin, mutlaka olmuştur ya da olacaktır.

Neden sizin de biriken paranız olmasın bir kenarda? isteyen herkes, yazı yazmak için istediği zamanı ve fırsatı kendisi oluşturabilir. Mutlaka boş kaldığımız birkaç saatimiz vardır.

 

freelance yazarlık webeditoryal

WebEditoryal ile Freelance Yazarlık Yolundaki İlk Adımım (Temsili)

Kaldı ki ben 8 aylık bebeğimle, hem ev işi hem evde başka bir iş ile birlikte artık WebEditoryal’e makale yazıyorum. Yani artık freelance yazarlık da yapıyorum. Kısacası azimle elde edemeyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Ev hanımları evde internet, facebook, tv karşısında geçireceğimiz zamanı neden yazı yazarak değerlendirmeyelim ki!

Ben yazamam ki demeyin; mükemmel bir yazar olmanıza gerek yok ki! Siz sadece seçtiğiniz konuyu biraz araştırın ve dilediğiniz gibi yazın. Yazarken doğal ve orijinal olun yeter. Gerisini WebEditoryal hallediyor zaten; siz nasıl yazarsanız yazın, onlar yazınızı elden geçiriyor ve düzenleyip harika bir makale haline getiriyorlar. Yazılarımdaki hatalarımdan dolayı tek bir kuruş daha kesilmedi benden…

 

Birçok psikolog en iyi tedavinin yazı yazmak olduğunu size teyit edebilir. Gerçekten de terapi gibidir yazı yazmak. Düşüncelerinizi kaleme dökmek kadar güzel bir şey olamaz. Düşünün, sizin kelimeleriniz, sizin düşünceleriniz her şeyden önce sizin emeğiniz… ve bir de emeğinizin karşılığını alınca, sizden daha mutlu kimse olamaz.

Bu duygu, ancak yazarak ve yazdıklarınızın karşılığını para ve prestij olarak aldığınızda sıcak tadabileceğiniz bir şey. Daha çok azimli ve hırslı olacaksınız inanın.

Ben şahsım adına WebEditoryal ile tanıştığım için çok memnunum. Hele ki emeğimin karşılığını aldığımı bilmek daha çok yazmaya sevk ediyor beni.

Her zaman ilk adımınızı atın! Ertelemeyin, çünkü kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. Diyelim ki memnun kalmadınız; sorun kendinize ‘ne kaybettiniz yazarak?’. Zamanınız boşa mı gitti? Kesinlikle hayır! Siz yazarak zaten bilginize bilgi katıyor, yazdıkça kaleminizi güçlendiriyor, ufkunuzu aydınlatıyorsunuz. Burada hiçbir kayıp görmüyorum ben, aksine sadece kazanç var.

Bundan dolayı size tavsiye edebileceğim tek şey WebEditoryal ile tanışmak ve yüreğinizden geçen düşüncelerinizi biraz araştırma ve pratik bilgiyle birleştirerek kaleme aktarmaktır.

Bu fırsatı sunan WebEditoryal‘e teşekkür ediyor, freelance yazarlık yolunda herkese başarılar ve bol kazançlar diliyorum…

Suna K.

WebEditoryal Yazarı

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2017 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?