editor@webeditoryal.com

Yaşamın Anlamı ve Madalyonun İki Yüzü

yaşam anlamlı mı

Yaşam anlamlı mıdır?

İnsanlar doğar büyür ve yaşarlar. Sonra zaman geçer, gün döner; gece olur, mevsimler geçer, yıllar birer birer ne olduğunu anlamadan tükenmeye başlar. İnsanlık, çocukluk ve sonrası olarak ikiye ayrılmalıdır. Çünkü ikisi farklı evrenler gibiler. Farklı oksijene sahipler, farklı topraklara gebeler. Bu da demek oluyor ki insan iki koca parçadan oluşmaktadır. Nasıl, nerede, ne zaman üretildik sorularının yanıtını veremem çünkü kimse bilmiyor.

Gelelim yaşamın anlamlı olup olmadığı kısmına. Yaşam anlamlı diyen bir kesim var. Bu insanlar genel olarak mutludurlar, çünkü anlam mutluluğu da beraberinde getiriyor.

Bir de madalyonun diğer yüzünde yaşayan insanlar vardır. Yaşamın anlamsız olduğunu düşünen kesim. İşte bütün sorunların başladığı yer burası.

Yaşam anlamlı mıdır?

Bu sorunun yanıtını ilk çağ filozofları bilmiyordu. Onlar sadece evrenin nasıl oluştuğu kısmıyla ilgilendiler. Kimi ateş dedi kimi hava. Kimi sonlu olduğuna inandı kimi bir tanrı sonsuzluğuna. Yaşamın anlamlı olması ile evrenin yaratıldığı ilk madde arasında tuhaf bir çelişki vardı sanki. Ne kadar vahşi olursak olalım hepimiz bir anlam arayışı içerisindeydik. Bu ulaşılmaz gibi görünüyordu. Sanki bu şey Kaf dağının ardına saklanmış gibi değil mi?

Anlam hangi fabrikalarca üretilmektedir?

Arayışımızın ikinci perdesinde yaşamın anlamlı tarafıyla devam edeceğiz. Yaşamın bir anlamı vardır. Peki nerededir bu anlam dedikleri kelime. İçinde bulundurduğu beş harf kadar mıdır yoksa daha fazlası da var mı?

Tamam, yaşamın anlamsız olmadığına hepiniz ikna olduk. Bunca evren, bunca zaman, bunca insanlar, bunca koca dünya… varlar. Hepsinin birer anlamı olmalı. Nasıl bulunacak peki bu anlam?

İnsandan insana farklılaşıyor anlamlar. Herkesin bireysel anlam fabrikaları bulunmakta. Hepsinin anlamı kendi dünyasına özgü. Demek oluyor ki dünya üzerinde tek bir anlam yok.

Olamaz, bu insanın doğasına, yapaylığına, özgünlüğüne kısacası her bir hücresine terstir.

Burada sorunun yanıtını bulmuş oluyoruz. Anlam insanların kendi kendilerince üretilen bir nesneydi. Anlam havaya karbondioksit salınımı yapmayan bir fabrika tarafından üretilmektedir.

Madalyonlar neden ikiyüzlüdür?

Yaşamın anlamı vardır, yaşamın anlamı yoktur.

İki seçeneğimiz vardı. Yüksek ihtimalle yaşamın bir anlamı olacaktı. Yüksek ihtimalle bu anlamın peşinden giden insanlar mutluluğa kavuşacaktı. Ya inanmayanlar, onlar ne olacaktı?

İnsanlar düşünme yüzünden ölemezlerdi. Onlar da yaşamaya bir şekilde, ite kaka devam edeceklerdi. Eğer insanlar yaşamın bir anlamı olmadığına inanırlarsa ne olurdu? Bir şey olması gerekirdi, hem de büyük bir şey olurdu bu olan şey. Ya insanlar bu anlamsız hayata daha fazla katlanamazlardı ya da diğer insanların bulduğu anlamlarda kendilerini kaybederlerdi.

Sonuç olarak bir şekilde hayatın anlamını bulan insanlar ve anlamsız olanlar bir yerde, bir zamanda dünya üzerinde buluşmayı başarıyorlardı. Kimi ağzı kulaklarında varıyordu sona kimi yüzünde bin parça cam kırıklarıyla. Ama iki seçenek de yaşamı bir şekilde bitiriyordu. Madem iki seçenek de bizi öldürmeyecekti, madem iki seçenek de bizi sona ulaştıracaktı; o zaman yapmamız gereken şey sona nasıl gideceğimizi seçmek olmalıydı. Güler yüzle mi ölmek isteriz yoksa, diğer seçenekle mi? Seçim sizin.

Yazar: Aydın Sevinç

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?