editor@webeditoryal.com

Yazı ve İçerik: Freelance Yazarlık Kimliği

 

freelance yazarlar ne yapar

Yazı yazmak gündelik hayatta kendimizi ifade edebilmenin en temel araçlarından biri. Her ne kadar teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber yazı iletişimde ikincil bir araç gibi gözükse de, yerini tamamıyla ideogramlara bıraktığı söylenemez. Bilhassa son zamanlarda yazı\yazım sektörünün bu anlayış kalıbından sıyrılmasıyla diğer iletişim araçlarına göre değişim gösterdiği gözlemleniyor.

Peki, ‘yazı’ bu doğrultuda çeşitli iletişim araçlarının neresinde duruyor? Yazınsal üretim, alternatif yaratım, içeriğin yeniden icadı hangi süreçleri takip ediyor?

Pekâlâ, bu soruların cevapları alt başlıklar halinde çeşitlendirilebilir. Ancak bizim burada asıl dikkat çekmek istediğimiz nokta, günümüze dek değişen kitlesel iletişim araçlarının yanında ‘yazı’nın öneminden hiçbir şey kaybetmemesidir.

İnsanı düşünmeye iten içerik teması yazının bizzat kendisini oluşturur. Bu noktada iş, yazının yazarına bakıyor. Kalem onundur, yazının hükmü de kendisine aittir.

Günümüzde düşünce neredeyse toplumsal meta yığının bir parçası olmuştur. Bu türden bir finans mekanizması soyut değerlerin yaratıcısıdır. Böyle bir noktada yazı tam olarak bu türden finansal bir zincirin parçası oluyor.

İnternet üzerinde her geçen gün freelance yazar olarak çalışan kişilerin sayısı artıyor. Bunun sebebi yazınsal, daha doğrusu özgün üretim çerçevesinde artık pek de elde tutulur bir malzemenin olmaması. Dolayısıyla yetersizliğin ortaya çıktığı noktada birtakım ihtiyaçlar doğuyor.

Freelance yazarlık kimliği olanların da gün geçtikçe artış göstermesi bundan kaynaklanıyor.

Freelance Yazarlar Ne Yapar

Peki, freelance yazar tam olarak neler yapar?

Kulağa kolay gibi gözüken bu iş esasında hiç de dışarıdan sanıldığı seviyede kolay değil. Zira yazı yazmak demek hem de özellikle sipariş üzerine yazı yazmak başlı başına büyük bir sorumluluk getirir.

Öncelikle size yazılması için verilen konuların temasına sadık kalıp hiçbir yerden kopyala – yapıştır usulüyle yazı yazmamalısınız. Bunun dışında bazı projelerde size kullanılması zorunlu olan birtakım anahtar kelimeler verilecektir. Siz bu anahtar kelimeleri metnin akışını bozmayacak şekilde kullanarak yazıda bir bütün sağlamaya çalışmalısınız.

Takdir edeceğiniz üzere çalakalem bir yazı sizin freelance yazarlık meselesini hafife aldığınızı gösterecektir. Ve bu pek hoş bir durum değildir. Nitekim bu noktada hem yazarın kendisi hem de proje sahibi zorluk yaşayabilir.

Bu tarz durumların olmasına mahal vermemek için dikkat edilmesi gereken yegâne şey öncelikle freelance yazarlık nedir onu doğru bir şekilde kavramak.

Bunun hem kavramsal hem teorik hem de pratikte anlaşılması önemli. Bu doğrultuda ilerlediğiniz takdirde yaptığınız işte hiçbir pürüz çıkmayacaktır. Aksine sürekli gelişim gösteren yazınsal bir süreç içerisine gireceksiniz. Bu da freelance yazarlık kimliği için oldukça mühim bir adımdır.

Nitekim yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi yazının tamamıyla metalar dünyasına girmiş olması şaşırtmaz fakat düşünsel emeğin sınırları içerisinde verilen yazınsal ürün onun metanın gölgesinde kalmasını engeller.

Yazar: Burcu T.

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?