editor@webeditoryal.com

Yedinci Gezegen Uranüs’te Neler Oluyor?

yedinci gezegen uranüs

Yedinci Gezegen Uranüs

Adını Oronos adında mitolojik bir tanrıdan alan bu gezegen, diğerlerinin aksine çok farklı bir özelliğe sahip olması nedeniyle bu makalede konu olarak yer almaktadır.

Uranüs’ün adı diğer gezegenlerde de olduğu gibi bir yunana mitolojisindeki tanrıdan gelmekte. Garip bir özelliği var ki diğer gezegenlerin aksine çok farklı bir davranış sergilemesine neden oluyor.

Uranüs’te Neler Oluyor

Uzaklık bakımından yedinci sırada bulunan bu gezegen sahip oluğu 27 uyduyla birlikte Güneş’in etrafında uzun süredir tur atmakta. Buz devleri arasında bulunan bu gezegenin en garip özelliği ise diğer gezegenlerden çok farklı olarak, yörüngesine neredeyse dik olarak dönmektedir.

Şu şekilde olaya daha ilginç bir açıdan bakılabilir:

Normal bir gezegen kendi ekseni etrafında yatay olarak dönmekte iken Uranüs bunu dikey bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Buz Devinin Boyutu ve Yüzeyi Ne Kadar Büyüklüğe Sahip

Çapı Dünya’ya göre yaklaşık olarak 4 kat büyük olmakla beraber hacmi 63 ve kütlesi de yerkürenin 15 katı olan bu gezegen katı bir yüzeye sahip değil. Yüzey aslında akışkandan oluşuyor. Herhangi bir uzay aracı gezegenin atmosferine giriş yapsa dahi -iniş yapmadan basınç ve rüzgar etkisiyle parçalanır- inecek bir yüzey bulamayacaktır.

Yörünge ve Eksen Hareketleri Nasıldır

Buz devinin Güneş’e olan uzaklığı değişken olup ortalama 2 milyar kilometredir. Yörüngesi eliptik olan ve 88 derecelik açı yaparak dönen bu gezegen Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık olarak 84 yılda tamamlarken kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 17 saatte tamamlar.

Atmosfer Ne Durumda

Uranüs’ün atmosferi soğuk ve rüzgarlıdır ki bu rüzgarlar saatte 900 km civarında estikleri için bitmek bilmeyen ve dünyadakine göre çok daha şiddetli fırtınalara neden olurlar. Sıcaklık yaklaşık olarak -200 °C dolaylarındadır ve basınç çok yüksektir. Yapısındaki elementler, basınç ve sıcaklık nedeniyle atmosfer dışarıdan kurşuni mavi renginde görünür.

Bu koşullarda doğal olarak yaşama dair hiçbir iz yoktur. 

Gezegeni Kim Keşfetti

William Herschel tarafından 1781’de keşfedilen bu gezegen aynı zamanda teleskopla keşfedilen ilk buz devidir. Keşfedildikten 2 yıl sonra ise evrensel olarak gezegen olduğu kabul edilmiştir.

Mavi Gezegen Hakkında Diğer Bilgiler Neler

Atmosfere mavi rengini veren asıl etken metan gazıdır. Metanın yüksek basınç ve düşük sıcaklık etkisiyle fiziksel yapısındaki değişiklikle ve ışık kırılmaları nedeniyle gezegen mavi renkte görülmektedir. Resmi olarak kayıtlarda 27 uydusu olduğu düşünülen Uranüs’ün daha fazla uydusu olduğu tahmin ediliyor.

Buz devi 13 adet halkaya sahip. Bu halkalar ikiye ayrılıyor. İç taraftakiler genel olarak siyah ve gri halkalardan oluşmakta iken dışta kalan halkaların bir kısmıyla da kırmızı ve mavi olarak karşılaşılmakta.

Manyetosferi ise dönüş şeklinde olduğu gibi diğer gezegenlerden ayrılıyor.  Bu eksen Uranüs’ün dönüş ekseniyle 55 derecelik bir açı yapıyor ki bu diğer gezegenlere göre oldukça yüksek bir değer.

Yazar: Mehmet Yağız Dallı 

0 Comments

HIZLI İLETİŞİM

Bize bir mesaj gönderin; en kısa sürede cevaplayacağız.

Sending

©2014 - 2018 WebEditoryal

Log in

or

Forgot your details?