Akıllı Telefon ve Sosyal Medya Bağımlılığı Üzerine

kablolu bağımlılık

Mutasyonik Sosyal Medya 

Birçok şeyin fazlası elbette zarardır. Üç dosta yakın dört düşmana uzak olmanın önem seviyesi yüksek. Peynir, süt ve yoğurt ile ahbaplık pek mühim. Şeker, un ve tuz ise siperlerde kellemizi görmeyi bekleyen avcı misali düşman. Bu sipere ise yeni bir takviye birliğin sevki söz konusu ki, zaferi oldukça güç duruma getirmesi kaçınılmaz. Mutasyonik sosyal medya… Evet bir nevi akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığı yazısı bu…

Oldukça işlevsel bir pozisyonda iken bazı yerlerde biraz mutasyona uğrayıp bir sorun haline gelen oluş. İkilemli olduğu alt başlık bir hayli fazla. Pazarlama, sanat, mutluluk vb. birçok konuda birden fazla olumlu ve olumsuz timsali mevcut.  Hâlihazırda Doğu-Batı mistik ikilemi misali bir iç savaşın içerisinde. Orduları ve silahları ise hepimiz…

Kablolu Bağımlılık 

Bir memeli hayvanın herhangi bir uzvuna çok büyük olmayan bir karton kutu bağlayıp doğaya salsak ne olur? Yaşayacağı hayati zorlukların yanında gülünç bir duruma bürünür şüphesiz. Bu kutuların bir hayli işlevli halini yanımızda hasta (!) gibi gezdirmek bize aksine hiç gülünç gelmiyor.

Dikkat edilmesi gereken husus aşırı olmaktır. Kararında olmak değil.

Canlıların zamanla yaşam koşulları ve ihtiyaçlarına göre ortama uyum sağladıkları gibi, sanırım biraz uzak zamanda vücudumuzda bir telefon kılıfı biçiminde yeni bir uzuv ortaya çıkabilir. Şaşmamak gerek.

Hayatın kolay idame ettirilmesi için bir ‘aracı’ olması gereken bu buluş, maalesef kimi zaman bir ‘amaç’ halini alıyor hayatımızda.

Afiyet ile yemeğimizi yerken akıllı (!) telefonumuza gelen bir mesaj melodisi yemekten aldığımız zevki baltalayabiliyor. Akıl bir mezar taşı gibi o konuya saplanıyor. Değiştirmemiz gereken durumun, kablolu bağımlılık hususunda genel çerçeveyle bu olduğu görüşündeyim.

Bilinmeyen Bir Mutluluk Kaynağı: Paylaşım ve Beraberlik

İnsan şüphesiz sosyal bir varlıktır. Paylaşmayı ve birlikteliği birçok şeyden daha fazla sever. Birlikte yapılan işler insan beyninde olumlu etkilere sebep olmaktadır. Prof. Dr. Sinan Canan bu konudan şu şekilde bahsediyor:  “…insanların birbirlerine güvenmesi ve sosyal olarak bağ kurması gereken tüm durumlarda, beyinden salgılanan oksitosin miktarları artıyor. Bu da insanların birbirleriyle güven içinde birliktelikler kurabilmesinin hormonsal alt yapısını oluşturuyor…”

Yani kararında ve olumlu yönleri odak alınarak kullanılırsa, sosyal medya gayet hoş bir şey.

Tabii sosyal medya bu düşüncenin yan başlığı; ana fikir yüz yüze sohbettir.

Beynimiz bu gibi durumlarda mutluluk hormonu diye bilinen dopamin hormonunun salgılanmasını tetikler. Birçok açıdan oldukça kârlı bir iş yani. En genel anlam sanırım ‘mutluluk paylaşım ve birliktelik’ olacak.

Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü iç savaşa dikkat kesilmeliyiz. Tarafımızı belirleyip ona göre donanmalıyız. Mutasyonik bir oluşumun sancağı altına farkında olmadan girenler de hiç ama hiç endişeye kapılmasınlar. Oraya mensup değilsiniz. Biliyorum.

İsyan zordur ama makul bir sebep varsa bir o kadar da anlamlıdır. Çekin kılıcı kınından ve verin hücum emrini mutasyonik olana. İleri!

Yazar: Onur Üney

etiketler: akıllı telefon ve sosyal medya bağımlılığı, mutasyonik sosyal medya, kablolu bağımlılık