Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir

 

anahtar kelimelerin önemi

Doğru bir makale yazma sürecinde, örneğin bir blog makalesi için anahtar kelime belirleme çalışması çoğu zaman o makalenin yazılmasından bile uzun sürmektedir. 30 dakika içerisinde yazmış ve yayına hazırlamış olabileceğiniz bir makale için kimi zaman 45 dakikaları bulan sürelerde Google Adwords veya Samurai benzeri anahtar kelime araçlarında ve çeşitli kaynak sitelerde vakit harcadığımız dönemler olabiliyor.

Belki anahtar kelimeleri belirleme işi kulağa o kadar zor veya önemliymiş gibi gelmeyebilir; ama emin olun önemli! Hem de en az makalenin kaliteli ve düzgün yazılması kadar zor ve önemli.

Peki, anahtar kelimeler neden önemlidir?

Çünkü anahtar kelimeler Google gibi tüm arama motorları için en belirleyici SEO araçlarıdır. Arama motorları arama sonuçlarını anahtar kelimelerle eşleştirir. Başarılı bir SEO çalışması için doğru anahtar kelimeleri seçmek ilk ve en önemli adımdır. Bu adımda hata yapmak sizi zorlu ve engebeli bir yol olan arama sonuçları rekabetinde yarı yolda bırakır, böylece zaman ve para kaybettirir.

Doğru anahtar kelimeleri belirlemenin çeşitli yolları vardır. Genellikle nihai listeler iki temel analizle ve bunlara eklenen üçüncü bir kıstas ile belirlenir:

1. Online dünyada insanların neleri aradıklarının analizi

2. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri seçtiğinin analizi

3. Ve hepsinden önemlisi de sizin, sitenizi en iyi tarif ettiğine inandığınız anahtar kelimelerin hangileri olduğudur.

Nihai listeniz birkaç adet anahtar kelimeden oluşabilir veya kalabalık bir liste de olabilir. Sonunda yaptığımız çalışma ise o anda yazılacak olan makale ya da yayının konusunu en iyi tanımlayan ve alaka düzeyi en yüksek olan anahtar kelimeleri seçerek yazının içerisine yerleştirmektir.

Hangi Anahtar Kelimeler Seçilmeli

Tek sözcüklü bir anahtar kelimeyle arama sonuçlarının tepelerine ulaşmak geçmiş yüzyılda kaldı. Artık web sayısı hızla çoğalan sitelerle eş oranda müthiş bir yoğunluk yaşıyor ve dolayısıyla tek sözcüklü anahtar kelimelerle sürekli yüksek sonuçlar almak imkânsıza yakın. İki sözcüklü ya da sözcüklü anahtar kelimelerle sürekli yukarılara tırmanmak daha gerçekçi bir hedef.

Örneğin kedilerle ilgili bir web siteniz varsa, anahtar kelime olarak “kedi” veya “kediler” seçmemelisiniz. Bunun yerine “kedi cinsleri” “kedi maması yapımı” “ev yapımı kedi yemekleri” gibi anahtar kelimelere odaklanmalı ve bunlara benzer farklı anahtar kelimeleri denemelisiniz.

Tek veya iki sözcüklü, rekabet oranı çok yüksek anahtar kelimelerde, arama sonuçlarında hızlıca yüksek sıralamalar elde etmek hem zordur, hem de savaşmaya değmeyecek kadar uzun sürecek bir mücadele gerektirir. En iyisi rekabet oranı düşük ve daha özel anahtar kelimelere yoğunlaşmaktır.

Anahtar kelimelerle ilgili dikkate alınacak bir diğer konu da anahtar kelimelerin kullanım alanları ve kullanılma biçimleridir. Bunu da bir başka yazımızda ele alalım…

    Yorumunuzu Buraya Yazın