Bir İçerik Pazarlaması Stratejisi Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

etkili içerik pazarlaması

Mark Schaefer 2014 yılında –dönemin en cazibeli pazarlama trendi olarak tanımladığı- içerik pazarlamasının, işletmeler için sürdürülebilir bir pazarlama yöntemi olup olmadığını sorguladığı bir blog yazısı yayınladı.

Schaefer “işletmeler web ortamına her geçen gün daha fazla içerik yüklüyorlar ve insanlar çok fazla içeriğe maruz kalıyorlar; buna karşılık bu içerikleri okumak için sınırlı zamanları var” diye açıklıyor.

Çok haklı. Bu da okurları seçici kılıyor. Bu ne anlama geliyor?

Firmalar, işletmeler, web siteleri, hâsılı ürünlerine dikkat çekmek üzere içerik üretmek isteyen herkes artık profesyonelleşmek zorunda. Yani içerik üretimi konusuna yatırım yapmak zorunda.

Bugünlerde hedef kitlenize ulaşmak ve ticari hedeflerinizi ilerletebilmek için hikâyelerinizi sunmak üzere medyayı en geniş bir şekilde ve her yönüyle denemelisiniz. Web siteniz, bloglar, haber platformları, sosyal medya platformları, epostalar ve olabilecek her yer.

Bugünün en başarılı B2B ve B2C “iletişimcileri” yeni fikirlere ve yeni taktiklere her zaman açıklar. İçerik Pazarlaması Enstitüsü (CMO) ve MarketingProfs’un yaptığı yeni bir araştırma bize şunları gösteriyor:

2015 B2B ve B2C İçerik Pazarlaması Trendleri

  1. B2B işletmelerin %70’i bugün bir yıl öncekinden daha fazla içerik yayınlıyorlar.
  2. İçerik pazarlamasının en büyük dört unsurunu sosyal medya, eposta bültenleri, makaleler ve işletmelerim kendi web siteleri ile blogları oluşturuyor.
  3. İşletmeler rekabette en büyük ve daimi zorunlulukları olarak “ilgi çekici içerik üretmeyi” görüyorlar. İkinci ve üçüncü zorlayıcı unsurlar olarak “sürekli içerik üretme” ve “içerik etkinliğini ölçmek” geliyor.
  4. Yaklaşık her 10 B2C pazarlamacısından 7’si de geçtiğimiz yıldan daha fazla içerik üretiyor.
  5. Markaların en büyük içerik hedefleri olarak “web sitesinde daha fazla dönüşüm sağlayan (ziyareti satışla sonuçlanan) ziyaretçi” (%65); “daha ilgi çekici içerikler üretmek” (%62); ve “daha iyi hikâyeler anlatmak” (%61) görülüyor.

Bu istatistikler gösteriyor ki içerik pazarlaması her geçen gün gücünü artırmakla birlikte, işletmelerin başarılı olabilmek için, hedef kitlelerinin değişen talep ve beklentilerini karşılamak üzere kendilerini geliştirmeleri ve içerik kalitelerini yükseltmeleri gerekiyor.

İçerik Pazarlamasına Nasıl Başlayacaksınız

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Modern pazarlama uzmanlarının belirttiği üzere, içerik pazarlamasının kilit noktası hedef kitlenizi tanımaktır.

Onlarla iletişim kurmalı ve elde ettiğiniz tüm verileri kullanmalısınız. Eposta bültenleri, anketler ve hatta telefon görüşmeleri ile kitlenizin kapsamlı bir resmini çizmelisiniz.

İster eski bir marka olun, ister yeni, şu sorulara cevap vermeniz gerekiyor:

  • Hedef kitlemin karşılaştığı zorluklar ya da sorunlar neler?
  • Kitlem ne tür içeriği talep ediyor? Bunu ne zaman ve ne şekilde almak istiyor?
  • Kitlemin benim sektörümün dışındaki ilgileri neler?
  • Benim web siteme en çok trafiği kim gönderiyor?

Hedef kitleniz her ne istiyorsa onlara bunu sunun! Bazıları kısa ve okuması kolay parçaları sever. Bazıları videolar ve infografikler gibi görsel içerikleri tercih eder. Yaklaşımınızı belirlemek üzere verileri, içerik amaçlarınızı ve marka hedeflerinizi kullanın.

İçeriği sadece kendi siteniz ya da blogunuz için düşünmeyin. Komşu siteleri, sektörünüzle ilgili haberlere yer veren benzer blogları kullanabilir, onlarla iyi ilişkiler geliştirmek veya direk ödemeler yapmak yoluyla sektörünüzle ilgili içerikleri yayınlayabilir / yayınlatabilirsiniz. Bu içeriklerin sonunda elbette işletmenize yönelik doğrudan ziyaretçi trafiği ya da marka bilinirliği anlamında fayda sağlayacak linkler veya yönlendirmeler olacaktır.

Web siteniz ve içeriğiniz önemlidir. Bunu her geçen gün daha fazla ve etkili trafik elde ederken daha iyi anlayacaksınız. Peki her geçen gün daha fazla ve etkili trafiği nasıl elde edeceksiniz? Web sitenize etkili, kaliteli ve tabi ki artık hatırlatmaya gerek dahi olmayacak şekilde özgün içerik ekleyerek.

Ve bunu ısrarlı, sabırlı ve düzenli bir biçimde sürdürerek yapacaksınız.

Büyük zahmetlerle, emek ve para harcayarak kurduğunuz işiniz ve işletmeniz için önemli bir ziyaretçi kitlesi çekecek ve sonra da sıradan ziyaretçileri satın alan müşterilere dönüştürecek olan web sitenizin içerikleri, tek başına üstlenemeyeceğiniz kadar önemli bir görevdir.

Günümüzde en köklü ve başarılı işletmelerin çok iyi yaptıklarını bildiğimiz bir şey var: Şirketlerinin başına en iyi müdürleri, en iyi pazarlamacıları getirmek.

Evet, işi uzmanlarına bırakarak profesyonelleşmek! Onlar herşeyi kendilerinin yapamayacağını, herşeyi yapmak isteyenlerinse hiçbir şeyi tam anlamıyla yapamadıklarını iyi biliyorlar. İşletmelerini, sektörlerinde yıllarını harcamış uzmanlara emanet ediyor ve kendileri de sadece finansmanı yönetiyorlar.

Elbette bununla varmak istediğimiz bir yer var.

Siz de web siteniz için, yani emeğiniz, paranız ve tüm harcamalarınız için işi şansa bırakmamalısınız. Profesyonel markalar içerik pazarlamalarını doğru profesyonellerle yürütüp kazançlarını artırırken, sizin deneme yanılma ile kaybedecek vaktiniz yok.

Web Editoryal ile işletmeniz için değer üretecek etkili içerik çalışmalarına hemen başlayabilirsiniz. Gerek dijital ortamda gerekse basılı medyada yayınlayacağınız kaliteli içerikler için önce içerik planlamanızı yapmalı ve eş zamanlı olarak içerik pazarlamanıza başlamalısınız.

Hergün bünyesine kattığı uzman yazarlarla Web Editoryal işletmeler için değer üretmeye ve ‘Türkçe web dünyasına’ katkıda bulunmaya devam ediyor.