Deniz Suyunun Özelliği ve Yararları

deniz suyu ve saça faydaları

Deniz Suyu ve Bilmediğiniz Yararları

Deniz suyu vücudumuzun ihtiyacı olduğu magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum gibi birçok minerali barındırır. Bütün bu mineraller vücudumuzun sağlığında önemli birer rol oynar.

Özellikle yaz mevsimi gelmişken herkes bir plaja gitmenin ve denizde yüzmenin fırsatını kollamaktadır. Peki deniz suyuna girmenin serinlemek dışında bildiğinizden çok daha fazla yararı olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda bahsedeceğimiz deniz suyunun yararları kıyalara koşmanız için bir başka sebep olacak.

Deniz Suyunun Özelliği

Tuz harika bir iyileştirici ve temizlik materyalidir. Özellikle de deniz suyu sivilceler ve yarı kalıcı yaralar için mucizevî bir tedavi yöntemidir. Deniz suyunun tuzluluğunu oluşturan en önemli tuzlardan biri olan sodyum klorür ise cildi temizlemeye ve hafif sivilcelerin temizlenmesene yardım eder.

Cildinize zarar verecek ve yoracak ağır kimyasal içerikli cilt temizleme ürünlerini kullanmak yerine deniz suyuna yapacağınız kısa bir yolculuğun size daha çok yararı olacaktır.

Ayrıca deniz suyu kapanmış gözeneklerinizin açılıp temizlenmesini de sağlayarak birçok cilt temizleme ürünün size sunamayacağı bir hizmet sunar. Ancak eğer hassas bir cildiniz varsa uzmanlar denizden çıktıktan sonra duş almayı unutmamanızı öneriyor.

Peki denizde yüzerken ya da çıktıktan sonra burnunuzdan bir sıvı akışı olduğunu fark ettiniz mi? Her ne kadar size iğrenç gelse de aslında bu deniz suyunun burun yollarınızı temizlediğinin bir kanıtıdır.

Zaten halk arasında septum fizyolojik olarak bilinen ve burun tıkanıklığının giderilmesinde kullanılan spreyin deniz suyunun bir taklidi olmasından başka özelliği yoktur.

Deniz suyundaki mineraller bakterilerin kovuşturulmasında büyük bir rol oynar. Bu sayede deniz suyuyla yapacağınız bir gargara diş etlerinizi temizler ve ağız kokusu oluşturan bakterilerin ağızdan atılmasına yardımcı olur.

Deniz Suyuna Özelliğini Veren Gizemli İçeriği

Deniz suyu içinde birçok çeşit materyal içeren bir karışımdır. Bu karışımın içeriğini çözünmemiş yer kabuğu parçalarından organizmalardan salınan bileşiklere karar bir sürü faktör oluşturur.

Deniz suyunda bulunan ve canlılığın yapısını etkileyen en önemli faktörler tuzluluk, sıcaklık, pH ve suda çözünmüş gazlardır. Deniz suyunun tuzluluğunun %80’ini sofra tuzu olarak da bildiğimiz ve kullandığımız NaCl (sodyum klorür) oluşturur. Deniz suyunu oluşturan tuzların büyük bir çoğunluğu okyanuslardaki çözünmüş kayalardan kaynaklanır.

Deniz suyunun tuzluluk oranı binde 35’tir. Oran olarak kulağa azmış gibi gelse de aslında bu oran çok fazladır. Öyle ki bu tuzluluk oranı deniz suyunu insanlar için içilemez kılar. Uzun süreli deniz suyu içimi insan vücudunda aşırı dehidrasyon (su kaybı) oluşturarak kişinin susuzluktan ölmesine neden olabilir.

Deniz Suyu Gerçekten Saçınız İçin Yararlı Mıdır Yoksa Zararlı Mıdır?

Deniz suyu ve onun bir sürü yararından yukarıda bahsettik belki bunları daha önce duymuşsunuzdur veya deniz suyunun saçınız için yararlı olduğunu duymuşsunuzdur peki bu durum gerçekten böyle mi?

Cevap hem evet hem de hayır. Tuzlu deniz suyu saçınıza doku vermek için harika olabilir ama bu her bulduğunuz fırsatta kafanızı deniz suyuna sokmanızı gerektirmiyor. Deniz suyunun saçınızla fazla teması saçınızı kurutabilir, zarar verebilir, matlaştırabilir ve birbirine dolayabilir.

Yararlarından bahsedersek deniz suyu bir doğal şampuan işlevi görür. Sudan çıktıktan sonra da saçınızın kupkuru olmasının nedeni budur çünkü deniz suyunun içeriğindeki tuzlar saçınızdaki fazla yağları temizler.

Ayrıca saçınızda ağırlık yapan, kullandığınız kimyasal ürünlerden kalan kimyasal artıkları temizleyerek saçınıza daha dolgun bir hava verir. Son yıllarda giderek artan ‘deniz suyu etkili’ olarak tanıtılan saç bakım ürünleri de deniz suyunun saç üzerindeki yararlarını ortaya koyuyor.

Ancak deniz suyunda çok kalırsanız saçınız kendi yağını da kaybetmeye başlar ki bu sağlıklı bir saç demek değildir. Özellikle de saçınızı boyuyorsanız deniz suyu boyanın olduğundan daha hızlı bir şekilde akmasına neden olur bu da yine saçınızı boyuyorsanız istemeyeceğiniz bir durumdur.

Bu yüzden saçınız için yapacağınız en iyi şey deniz suyuyla onu dinlendirdikten sonra nemlendirici bir saç kremi uygulamanız. Böylece aşırı kuruyan saçlarınızı deniz suyunun yan etkilerinden de korumuş olursunuz.

Yazar: Umut Anlaş