Dikkat! Sosyal Medya Çıkabilir

Bir düşünsenize telefon ve bilgisayarların bir anda kullanılmaz hale geldiğini, şimdiden duyar gibiyim “olur mu böyle şey” deyişlerinizi. Olmaz tabi, olamaz. Çünkü artık bir araç değil amaç oldu hepsi. Besin gibi barınma gibi temel ihtiyaçların bile önüne geçer oldu. Bunları eleştiri anlamında söylemiyorum fakat yemek yerken fotoğraf çekip sosyal platformlarda paylaşanları da eleştiririm, onları bana bırakın.

Herkes de bir yayıncılık modasıdır başladı, bitmek bilmiyor. Beğeniler yüzünden birbirine darılan insanlar türedi. “–Son paylaştığım fotoğrafı neden beğenmedin? –Ya görmemişim canım dur hemen beğeneyim”. Nasıl görmezsin, sosyal medya hesabının bütün ana sayfasını kaplayan, sırf fotoğraf çekmek için özele hazırlanmış yemek masasını, tabi ki gördün, ama elindeki makarna dolu tabak sana beğenmemeni söyledi öyle değil mi?

Değişim ve Gelişimin İnsan Üzerindeki Olumsuz Etkileri

İnsan bu kadar kısa zamanda bu noktaya nasıl geldi. Düne kadar mum ışığında babaannenin anlattığı korkunç hikayeleri dinleyen o kuzenler topluluğuna ne oldu. İnanılmaz hızlı biçimde küresel bir gelişme var. Farkında mısınız? Bir önceki neslin insanları bu sosyal değişime hiç ayak uyduramadı.

Tabi birkaç Facebook resminin altında sohbet eden, fazla sosyal halalar ve teyzeler dışında. Dedemle babam arasında ki fark 1 ise, benimle babam arasındaki fark 5, çocuğumla benim aramdaki fark ise 25 olacak belki de daha fazla. Bir bakımdan gurur verici, ama bir bakımdan da çok vahim.

Ama bu vahimlik tamamen kullanım biçiminden kaynaklanıyor. Yavaş yavaş birbirimizden uzaklaşıyoruz, sosyalleştiğimizi zannederken daha da asosyalleşiyoruz farkında olmadan. Birine bir konudan bahsederken, önemli  ya da önemsiz bir şeyler anlatırken, o kişinin elindeki telefona baktığı anları yaşamışsınızdır.

Belki size garip bile gelmiyor olabilir bu “ne var ki bunda” bile diyorsunuz. Bir kişi sizi dinlerken yüzünüze bakıyorsa bu sizi önemsediği anlamına gelir diye okumuştuk biz hep. Tabi telefon kırıp intikam yemini etmeye davet etmiyorum sizi, fakat en azından yaş itibariyle bu çağdaki hızlı değişim ve gelişime ayak uyduramamış insanlara karşı biraz daha düşünceli yaklaşalım diye söylüyorum. Çünkü nesiller arasındaki algı biçimi bile değişti. “Sosyal insan kime denir” in cevabı değişti.

Sosyal Hayatın Değişimi ve Kaybettiklerimiz

En son zaman yolda tanımadığın bir insana “merhaba” dedin?

Olaylara tepkilerimiz bile değişti artık. Değişim güzel tabi ama bana, benliğimiz artık sadece iletişim için kullandığımız bir alete hapsoldu gibi geliyor. Belki de sokakta başları öne eğik yürüyen insanlar görmekten bunalmışımdır kim bilir. Sosyal yaşamını facebook arkadaş listesinden takip eden insanlardan da bıkmış olabilirim.  Ya da bütün bunlar elektrik kesintilerinde sevinip, mum ışığında arkadaşlarımla sohbet etme imkanı bulmaktan ve bundan büyük mutluluk duymamdan kaynaklanıyordur..

Yazar: Can Alyaz