E-Ticarette Fark Yaratmak Mı İstiyorsunuz – İşte Yeni Abonelik Sistemi

eticarette fark yaratmak

Abonelik Sistemi ile E-Ticarette Fark Yaratmak Mümkün

E-ticarette abonelik sistemi dünyada büyük bir hızla yayıldı. Türkiye’de ise kabul görmesi biraz uzun sürse de birçok beyaz yakalı tarafından tercih edildi. 10 yıllık sürenin sonunda ev kadınlarından gençlere kadar geniş kesimlerde kabul gören bu sistemle çok sayıda web sitesi, abonelerine günlük, haftalık, aylık, hatta yıllık olarak satış yapma fırsatı yakaladı. Böylece e-ticaret sitesi sahipleri bireylere daha çabuk ve etkin şekilde ulaşmaya başladı ve süreklilik sağlayabildi. Bugün sadece ürün sektöründe değil, hizmet sektöründe de tercih edilen abonelik sistemi hakkında bilgi almaya ne dersiniz?

Rutin olarak tekrar eden ürünler abonelik sisteminin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor

Abonelik sisteminin bir taahhüt sistemi olduğu düşünüldüğünde artıları ve eksileri daha fazla göze çarpıyor. Güven ilişkisinin son derece önemli olduğu bu sistemde ürün kalitesi ve çeşitliliği e-ticarette ön plana çıkıyor.

Abonelikli iş modeli olarak da adlandırılan sistemin en önemli aktörü tabii ki aboneler oluyor. Bu kişileri müşteriden ayıran çok fazla dinamik de söz konusu.

Satın alma alışkanlıkları değerlendirilen bu aboneler için rutin olarak ihtiyaç duydukları ürünleri ön plana çıkaran e-ticaret siteleri işte bu farklardan yararlanıyorlar. Diş fırçası, diş macunu, deodorant, temizlik ve bakım malzemeleri gibi ihtiyaçlarla birlikte kişisel zevk ve beğenileri satışa sunan satıcı firmalar satış stratejilerini buna uygun şekilde ortaya koyuyor.

Tüm bu ürünlere aylık ihtiyaç duyulmadığını düşünebilirsiniz. Burada devreye arz-talep dengesi giriyor ve abonelik sistemiyle satış yapan satıcı firma, bu dengeye göre süreklilik ve satış hesaplamasını yapabiliyor. Böylece sistemin devamlılığını sağlıyor.

Kahve, kitap, çay ve farklı sürpriz hediyeler aboneleri cezbediyor

Sadece rutin olarak ihtiyaç duyulan temel ürünlerle yetinmeyen satıcılar ve girişimciler, farklı fikirleriyle ön plana çıkıyor. Sürpriz hediye paketlerinin içine saklanan yeni deneyimlenecek ürünler yeni kapılar açıyor. Bu da döngüsel bir satış stratejisi oluşturuyor.

İhtiyaç piramidinde yeni ihtiyaçlar meydana getiren bu abonelik sistemleri, tüketim toplumunun eleştirilen tüm argümanlarını strateji olarak belirlemişse de birçok alışveriş sever bu sistemden vazgeçemiyor.

Zaman sıkıntısını ortadan kaldırmanın yanı sıra abonelik sistemi ihtiyaçları düzenli olarak karşılıyor. Hatta aboneler yerine düşünüyor, zamanlıyor ve gerçekleştiriyor. Kahve, kitap, hobi ürünleri satışı yapan e-ticaret siteleri aboneliklerle daha fazla yaygınlaşıyor ve kısa süre içinde daha fazla bilinir hale geliyor.

Satıcı firmalar, kullanıcılarının alışveriş tercihlerine ve profil özelliklerine göre bültenler ve fırsat ürünlerini tanıtan e-postalar hazırlıyor ve böylece her daim abonesini dinamik tutmayı sağlıyor. Bu bir anlamda algı-satış yönetimi olarak dizayn ediliyor. Ancak değişen dünya dinamiklerinde, kar elde ederken fayda da sağlıyor.

Abonelik sistemiyle sosyal medya hizmeti de dahil olmak üzere farklı hizmetler de satın alınabiliyor

Genelde ürün satışına odaklanan e-ticaret sitelerinin yanı sıra yazılım, sosyal medya gibi hizmetler veren ajanslar, özel sinema ve dizi hizmeti sunan firmalar abonelik sistemini kullanıyor ve bu şekilde düzenli bir gelir sağlama yolunu tercih ediyor.

Bu alanda rekabet henüz çok yüksek değil. Ancak hızla yayılan bu fikir bir süre sonra farklı hizmet sektörlerini de aboneliklere yöneltecek gibi duruyor.

Abonelik servisinde üye sayısının artmasıyla zamandan tasarruf eden aboneler aynı zamanda bir tık uzaktaki ürün ve hizmetten yararlanıyor. Abonelerin bunu güvenli şekilde yapabilmenin konforunu yaşamayı uzun zaman daha tercih edeceğini varsayabiliriz.

Abonelik sistemiyle e-ticaret yapmak isteyen yeni girişimciler farklı arayışlarda bulunurken, bir yandan da bireylerin tekrar eden ihtiyaçlarına ve onları alışverişler yapmaya ikna eden ürün ve hizmetlere yönelmeye çalışıyorlar.

Bu nedenle bu fikirleri bilinen ihtiyaçlardan çıkarmak, güzellik ve bakım malzemeleriyle sınırlamamak, kişisel beğeni ve zevkleri kısırlaştırmamak gerekiyor. Yapılması gereken tek şey, aboneleriyle bağ kuracak ürün ve hizmetlere yönelmek olarak gözüküyor.

Yazar: Gizem Ceren Piri