E-Ticarette Sizi Ayakta Tutacak Online Pazarlama Yöntemleri

online pazarlama yöntemleri

E-Ticaret ve Pazarlamada Kıyasıya Rekabet

2017’de hangisi olmak isterdiniz? Süslü bir Unicorn (hani şu tek boynuzlu, beyaz kanatlı at var ya) o mu, yoksa hiç ilginç olmayan sıradan yaşlı bir at mı? Eğer bir “yunikorn” olmak istiyorsanız o zaman bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Şimdi bu unicorn ile kastettiğimiz nedir peki?

Daha önce hiç web site trafiğinizi 5 kat veya 10 kat artıran bir içerik yazdınız ya da yazdırdınız mı? İşte öylesi bir içerik bir ‘unicorn’ türüdür. Elbette internette bugün e-posta pazarlaması, SEO (arama motoru optimizasyonu), PPC reklamlar, sosyal medya ve dönüşüm oranı optimizasyonu gibi pek çok tanıtım ve yükselme aracı bulabilirsiniz.

Klasik Ticaretten Elektronik Ticarete

Günümüz dünyasının teknolojik sıçrama süreci yeni kavramların oluşmasına sebep oldu. Bu kavramdan biri de sıklıkla duyduğumuz “elektronik” kavramıdır. E-devlet, e-posta, e-okul, e-kitap, e-gazete gibi elektronik ortamdan sağlanan hizmetlerle insanların yaşamlarının kolaylaştığını söyleyebiliriz.

Peki ya insanlık tarihi kadar eski olan ticaret için bir elektronik ortam yok mu?

Bu noktada e-ticaret koşar adımlarla imdadımıza yetişti. E-ticaret, satıcıların ürünlerini pazarlayabilecekleri ve daha çok insana ulaşabilecekleri bir alan yaratmıştır.

Bu piyasa çok sayıda satıcının ve çok sayı da alıcının bulunduğu bir piyasadır. Bu açıdan tam rekabet piyasa yapısına benzetebiliriz ancak tam rekabet piyasasında reklamın gereksiz olduğu görüşü hakimdir.

Bizim piyasamızda ise reklam kaynak israfı değil, aksine etkin kaynak kullanımı olarak görülmektedir. Yani satıcının e-ticaret piyasasında başarılı olabilmesi için doğru bir reklam stratejisi izlemesi gerekmektedir.

Reklamın iyisi – kötüsü

Satıcılar bu noktada büyük bir yanılgıya düşüp, sadece reklam yapmak için reklam yapmaktadır. Oysaki yaptıkları reklam ürünün kalitesini ortaya koyduğu için daha temkinli hareket etmelilerdir.

Reklamın seyirciyi yakalaması için en fazla 5 saniyesi vardır. O beş saniyede alıcıyı yakaladın yakaladın, aksi takdirde müstakbel alıcınız “reklamı geç”mek zorunda kalır.

Bu bahsettiğim sadece video reklamlarında değil, yazılı ve görsel reklamlarda da geçerlidir.

Çarpıcı bir görselle ya da çarpıcı bir başlıkla insanların 5 saniyeden fazla dikkatini çekmeniz gerekmektedir. Bu da algı yönetimiyle kolaylıkla sağlanabilir.

Örneğin, elbise satan bir e-ticaret firması dantelli elbise satmaya başladı diyelim. Eğer “Dantelli Elbise Modelleri” gibi bir başlık kullanırsa bu yeterince ilgi çekmez ancak “Bu Yazın Modası Dantelli Elbise – Peki Hangi Modeller?” der ise, hem moda olduğu algısını tüketicide oluşturur, hem de bu algı yönetimi ile bir merak da uyandırarak tüketicinin sitedeki dantelli elbise modellerine bakmasını sağlar.

E-ticaret ve Sosyal Reklam

Bu yöntem e-ticaret piyasasında sıkça kullanılan ve oldukça da etkili olan bir stratejidir. Ürünün daha geniş kitlelere ulaşması için satıcı firmaların sosyal medyayı aktif kullanması büyük önem taşımaktadır. Bunun için insanların sosyal medyayı en çok kullandığı günler, saatler belirlenmeli ve bu zamanlarda paylaşımlar arttırılmalıdır.

Bir diğer sosyal medya reklam yöntemi ise; facebook, instagram, twitter, snapchat gibi mecralarda fazla takipçisi bulunan insanlara sponsor olmaktır.

Ürünün görünürlüğünü bu yöntem ile kolaylıkla arttırılabilir. Örneğin satıcı firmamızın takı ürettiğini varsayalım. Firma sosyal medya fenomenlerinden birine sponsor oluyor ve reklamı yapan kişi sosyal medya hesabında bu ürünün fotoğrafını, firmanın sosyal medya hesaplarını etiketleyerek paylaşıyor. Bu şekilde o kişinin takipçileri de daha önce adını bile duymadıkları bu firmayı keşfetmiş oluyorlar.

Online pazarlamada kullanabileceğiniz pek çok pazarlama stratejisi ve taktikleri bulunmaktadır.

Örneğin “remarketing” yani yeniden hedefleme diye adlandırabileceğimiz; birazcık teknoloji yardımı ve çerezleri kullanmak yoluyla sitenize daha önceden uğramış ziyaretçilerinizi birazcık ‘gözetlemek’ işidir. Yasaldır. Zira ziyaretçilerinize sitenizde belli başlı çerezlerin kullanıldığını bildirmek durumundasınızdır. Bu Avrupa Birliği ülkelerinde yasal olarak bir zorunluluk olmakla birlikte ülkemizde henüz prestijli ve büyük ölçekli bazı markalar dışında yaygın bir kullanıma sahip değildir.

Tüm bunların yanında video reklamlarını kullanmak, Facebook trafiğini artırmak üzere “tercih edilen kitleleri hedeflemek”, rakiplerin Twitter takipçi listelerini hedeflemek gibi daha pek çok taktikler ve stratejiler vardır ve uygulanmalıdır.

Yazar: Gülistan Sevil