HPV Virüsü Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

hpv virüsü nasıl bulaşır

Sorularla HPV

Ülkemizde ve de diğer coğrafyalarda en yaygın olan cilt hastalıklarından birisi olan HPV, kansere sebep olabilen bir virüs hastalığıdır. Cilt üzerinde bazen et beni gibi, bazense birçok kişide rastlayabileceğiniz siğiller gibi gözükebilir. Genel tarifi “karnabahar görünümü” olarak belirtilmektedir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genellikle aktif cinsel yaşamı olan kişinin partnerinden ilişki sırasında kaptığı bu hastalık, her zaman cinsellikle bağlantılı olarak düşünülmemelidir. Birçok kadının epilasyon için başvurduğu merkezlerde, ne kadar titiz davranılıyor olunsa da dış koşullardan etkilenmeyen virüslerin bulaşması muhtemeldir. Bunun dışında, hasta olan kişiyle aynı klozeti kullanmak da risk oluşturacaktır. Banyodan sonra aynı havluya kurulamak, aynı banyo lifini kullanmak da virüsün sağlıklı kişinin vücuduna taşınmasına sebep olabilir.

HPV’ nin Belirtileri Nelerdir?

HPV vücuda bulaştıktan sonra 2 ay geçmeden siğil belirtisi göstermemektedir. HPV’ nin varlığı genital bölgede siğillerin gözlenmesi veya Pap smear testi ile anlaşılmaktadır.

Bağışıklık sistemi çok güçlü olan kişiler taşıyıcı olmalarına rağmen, herhangi bir şekilde hastalık belirtisi göstermezler ve de birkaç ay içerisinde virüsü tamamen vücutlarından atabilirler. Ancak bağışıklık sistemini güçsüz düşüren stres, yorgunluk, yetersiz beslenme gibi faktörler siğillerin oluşmasına sebep olabilir.

Siğiller gözle görülemeyecek yerlerde ise, HPV size kendisini idrar yaparken sızı/acı hissi ve sızıntı şeklinde kanamalar ile belli edebilir. İdrarın değdiği yerlerdeki aktif siğillerde yanma olacaktır. Siğillerin kanaması içeriye hapsolan virüsün yayılmasını sağladığından, dokunmadığınız halde kanama gerçekleşebilir. Aynı zamanda da kaşıntı hissedebilirsiniz.

Sağlıklı Kişi HPV’ den Nasıl Korunabilir?

HPV’ den korunmak için, HPV’ li olduğunu bildiğiniz partner ile ilişkiye girmemeniz gerekmektedir. Kondomun kapattığı yerler dışında kalan virüsler sağlıklı bireyin vücuduna taşınacağından, hiçbir korunma yöntemi HPV’ li bireyin sağlıklı bir bireye virüs bulaştırmasına engel olamayacaktır.

Tedavisi Biten Kişi HPV Bulaştırabilir mi?

Tedavi sonlandıktan çok sonra da bağışıklık sistemi zayıfladığında genital bölgede siğiller çıkabiliyor; dolayısı ile tedavi sonucunda virüsün vücuttan tamamen atıldığı söylenemez.

HPV Sadece Genital Bölgede mi Siğil Oluşturur?

HPV’ nin en çok görüldüğü yer genital bölge olmakla beraber, ağızda da siğil oluşumu görülebilmektedir.

HPV- Kanser İlişkisi

Kanserle korelasyonu yüksek olan HPV virüsü, bulunduğu yere göre çeşitli kanser tiplerine sebep olmaktadır. Ancak HPV’ nin 100’den fazla tanımlanmış türü bulunmaktadır ve de her tür kanserojen değildir. Bunu anlayabilmenin yolu HPV DNA Testi, yani HPV tiplendirmesi yaptırmaktır.

Rahim ağzı kanseri ve ağız-yutak kanseri, penis kanseri gibi kanserlerin birincil sebebi olan HPV virüsü, vücuda girdikten 15-20 yıl kadar sonra kanser belirtilerini göstermektedir. Sıradan bir cilt hastalığı gibi, basit bir sivilce gibi görülen ve kendisini siğillerle gösteren bu hastalık, hem sizi hem de partnerinizi üzmeden tedavinizi başlatın.

Yazar: Deniz Ş.

Anahtar kelimeler: HPV, cilt, virüs, kanser