blog sayfasının önemi

İçerik Yazarlığı ve Blog ile İşinizi Uçurun

İçerik Yazarlığı ve Web Sitesinde Blog Sayfasının Önemi

İçerik yazarlığı…

Bir sabah evden çıkmak üzere kapıyı açtınız ve kapının önünde size ait olmayan bir paket buldunuz. Paket çok güzel, özenle kapatılmış bir paketti. Merakla içeri aldınız. Paketin üzerinde “Sizin kullanımınıza özel bir mutfak robotu” yazıyordu.

Hemen paketi açtınız ve söylenen robotu paketten çıkardınız. Daha önce böyle bir robot görmemiştiniz. Heyecanlandınız ve hemen robotu birleştirmeye çalıştınız. Paketin içerisinde kurulum talimatı olmadığı için biraz uzun sürdü ama başardınız. Hemen bir prize yöneldiniz ama o da ne! Robotun fişi yok!

Hemen paketin başına dönüp kullanma kılavuzu aramaya koyuldunuz. Yok, yok, yok! Bir süre daha robotun nasıl çalışacağını anlamaya uğraştınız. Güneşe koydunuz olmadı, su doldurdunuz almadı.

En sonunda robotu pakete geri koyup aldığınız yere, kapının önün geri bırakır ve bir daha asla açmazsınız o paketi, değil mi?

Bu uzunca sorunun bir sebebi var elbette: Yaptığınız işi açıklamanın gerekliliği. Yukarıda bahsedilen robot dünyanın ilk “azotla çalışan” robotu olabilir. Belki karbondioksit ile çalışıyor olabilir. Ama bundan tüketiciler haberdar olmadığı, robotun nereden açılıp kapandığını, neler yapabildiğini yalnızca üreticiler bildiği müddetçe hiçbir işe yaramaz. Vakit kaybı ve hayal kırıklığından başka.

Üretime Harcanan Emeğin Karşılığı

Çoğu marka yalnızca üretim kalitesine ve inovasyona değer veriyor. Kaliteli bir ürün üretildiği zaman bunun her şekilde alıcısını bulacağı fikri hakim. Yeter ki ilk ürünü birisi satın alsın. Böyle kaliteli bir ürünü illa ki çevresine tavsiye edecek ve çevresinden yeni müşteriler markanın ürünlerine akın edecek.

Peki inovasyona yapılan yatırımların getirisi, tanıtılmadığı müddetçe ne kadar etkili olabilir? Geliştirilen yeni teknolojiler insan hayatını değiştirecek kolaylıklar sağlasa bile, nasıl kullanılacağı bilinmedikten sonra yeterince fayda sağlayabilir mi?

Evet, üretim ve hizmet kalitesi yukarıları hedefleyen bir marka için üst seviyede olmalıdır. Bunun için prosesler geliştirilmeli, yeni teknolojiler bulunmalı, gerekirse satın alınmalıdır. Ama bunun yanında ‘bilgi çağının gerçekleri’ ile de barışık olunması gerekli. Eğer bu emeğin ve sermayenin karşılığı alınmak isteniyorsa, marka yaptıklarını ve yapacaklarını sürekli olarak insanlara açıklamalıdır.

İçerik Yazarlığı ile İnternet Üzerinden Marka Tanıtımı

Tanıtım denince akla hemen reklamlar, afişler, bilboardlar ve televizyonlar gelmesin. Reklamlar elbette tanıtımdır fakat daha çok kısa, ilgi çekici tanıtım elemanlarıdır. Burada bahsetmek istediğimiz tanıtım daha çok bir ‘kurulum rehberi’ gibi, açıklayıcı metinler.

İçerik yazarlığı, yaptığınız işi, üretim süreçlerinizi, teknolojik olarak konumunuzu kısaca insanlarla paylaşılıp “markanız” hakkında soru işaretlerini ortadan kaldıracak içerikleri üretmeye verilen isimdir. Temelinde görevi bir “kurulum talimatı” veya “kullanma kılavuzu” gibi sizi, işinizi, web sitenizi, ürününüzü tanıtıp açıklamaktır.

İçerik yazarlığı hizmeti sayesinde web sitenizdeki sekmeler, konu başlıkları ve bölümler doğru şekilde hazırlanır. SEO nedir, ne şekilde yapılmalıdır bilen içerik yazarları, markanızın web sitesini güncel bilgilere uygun olarak düzenler. Böylece yapılan tanıtım ve bilgilendirme, ilgili herkesin önüne çıkar.

İçerik Yazarlığı ve Blog Sayfasının İşlevi

Elbette bu yeterli değildir. İnternet sitelerinin bölümlerinin açıklanması SEO’ya uygunluk için büyük bir adım olsa da yetersiz kalır. Ayrıca bu şekilde markanızın verdiği her hizmetin ayrıntılı şekilde açıklanması mümkün değildir. İşte bu yüzden farklı bir yol izlenmelidir:

Blog sayfasının oluşturulması.

Blog sayfası, markanızın sektörel künyesinin göründüğü yerdir. Hangi sektörde olduğunuz, bu sektör ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve püf noktalar bu sayfada yer alabilir. Bu kısımda yer alacak irili ufaklı metinler, sektörel aramalarda markanın web sitesine yönlendirme yapılmasına yöneliktir. Yani tamamen SEO amaçlı.

Bunu sağlamanın tek yolu ise anahtar kelime kullanımı.

Her sektörün hedef kitlesi, sektöre ilişkin aramalarını arama motorları üzerinden yapar. Bu sebeple sitelerin arama motoru optimizasyonu çok kıymetlidir.

Arama motoru optimizasyonu için pek çok ana başlık gözden geçirilmeli, site buna uygun hale getirilmelidir. Bunlar herhangi bir SEO uzmanı tarafından gerçekleştirilebilecek teknik konular. İçerik üretimi ise her SEO uzmanı tarafından yapılamayacak bir konu.

Sektörel anahtar kelimeleri içeren içerikler üretmek kolay değil. Bunun için büyük bir tecrübe gerekir. Çünkü üretilmesi gereken yalnızca anahtar kelimelerle kaplı bir metin değil, anlamlı, özgün ve dikkat çekici bir içerik üretmektir.

Bu içerik hem firmanın ürünlerinin kalitesini ön plana çıkarmalı, hem de sektörel bilgileri içermelidir. Bu şekilde arama motorlarında yapılan aramalarda web sitesindeki blog sayfasına yapılan tıklamalar artar. Her tıklama da insanları web sitesinde gezinmeye iter. Böylece markanın yaptığı işler, sektördeki yeri ve ürünlerinin kalitesi ortaya çıkar.

SEO Uyumlu Makaleler ile Tanıtım Yapmak

İnternet sitesinde blog sayfasına sahip olmak, arama motorlarında üst sıralara tırmanmak için önemli bir seçenek. Doğru anahtar kelimeler ile oluşturulmuş makaleler sayesinde, sektörünüze ilişkin aramalarda web sitenizin tıklama alması çok daha kolay olur.

Bu makaleleri yazmak üzere bir içerik yazarından yardım almak ise içeriklerin kalitesi ve tıklanma sayısının artması için önemlidir. İçerik yazarları, özgün ve kaliteli tanıtıcı metinler yazarken SEO uygulamalarına da dikkat ederler. Doğru bir içerik yazarı ile çalışıldığı zaman web sitesindeki içeriklerin kalitesi yükselir. Bu da Google ve diğer arama motorlarının dikkatini çekecek, sitenin arama motorlarındaki sırası düzenli olarak yükselecektir.

Kısaca, işiniz için açtığınız web sitesinde bir blog sayfası oluşturmak herkes tarafından tavsiye edilecektir. SEO uzmanları blog sayfasının önemini özellikle vurgularlar. Bu sayfadaki içeriklerin kalitesi ise web sitenizin görünürlüğünü hızlı bir şekilde arttırmanın ve yükseldiği konumda daimi olmanın anahtarıdır.

Satışlarını arttırmak ve marka tanınırlığı sağlamak isteyen her işletmenin iyi bir içerik yazarlığı hizmetine ve kaliteli içeriklerle dolu bir blog sayfasına ihtiyacı vardır.

    Yorumunuzu Buraya Yazın