İnternette Etkili Ürün Tanıtımı Nasıl Yapılır?

ürün tanıtım yazıları

Son yılların en popüler pazarlama alanı olan internet üzerinden ürünlerinizi satışa çıkartmak, internet pazarlama dünyasına esaslı bir giriş yapmak hiç de fena olmazdı değil mi? İnternet yoluyla ürününüzü tanıtmaya karar verdiyseniz ama bunu nasıl yapacağınızı tam olarak da bilemiyorsanız ve ‘ürünlerimi internette nasıl tanıtırım’ diye kara kara düşünüyorsanız hiç merak etmeyin, hayalleriniz artık gerçeğe dönüşüyor. Nasıl mı? Tabi ki en etkili ürün tanıtım yazıları sayesinde…

İnternetin Ürün Tanıtımı ile İmtihanıürünlerimi internette nasıl tanıtırım

Çok değil, bundan sadece 10-15 yıl öncesine baktığımız zaman, internetin hayatımızda sadece arkadaşlarımızla konuşmak ve yeni insanlarla tanışmak için kullandığımız bir haberleşme aracı olduğunu görebiliriz.

O zamanlar internete girmek bile bizim için büyük olaydı. O tiz çevir sesinin üzerimizde bıraktığı heyecanı hatırlamayanımız yoktur herhalde. Şimdi ise internet çoktan kendi devrimini yapmış durumda.

Reklamcılığın babası Howard Gossage’ın da bundan uzun yıllar önce kullandığı “İnsanlar reklamları okumaz. İnsanlar sadece ilgilerini çeken şeyleri okur ve ilginç gelen şey bazen bir reklam olur!” cümlesi ürünlerin doğru şekilde tanıtımının ne denli önemli olduğu konusunda bize ışık tutuyor.

Bir nevi sosyal pazarlama ve satış ağı olarak da kullandığımız bu muhteşem iletişim aracı vesilesiyle etkili ürün tanıtım yazıları yazarak, en iyi ürün tanıtımı ve pazarlaması yöntemlerini kullanarak markalarımızı sadece tek bir tıkla dünyaya sunabiliyoruz.

Orada Ne Yazıyor?

Ürünlerinizi hedef kitleye ulaştırmanın en güzel, en eğlenceli ve en kolay yollarından biri olan internet, size ürün tanıtımı konusunda en kesin ve doğru çözümü sunuyor; etkili ürün tanıtım yazıları.

Alışverişe çıktığımızda herhangi bir pazara ya da markete gittiğimiz zaman dahi, bir ürün seçerken yaptığımız ilk işin ürünün açıklamalarının ve ürün ile ilgili bilgilerin bulunduğu etikete bakmak olduğunu var sayarsak, internet üzerinden bir ürün alırken de o ürünü çekici kılan ilk şeyin ürün tanıtımı olduğunu söyleyebiliriz. Her şeyin bir sırrı olduğu gibi, ürün pazarlamanın da bir sırrı var tabi.

Ürün Tanıtımı Yazılarının Püf Noktaları

Ürün tanıtımı yaparken yazdığınız yazılar, ilgi çekici, sürükleyici ve en önemlisi de okuyucuyu sıkmayan kelimelerden oluşmalı.

Kullandığınız kelimeler, ürünün görseli ile birlikte dans ederken internetin patronu Google’ın kurallarını da göz ardı etmemenizde büyük fayda var. Çünkü bildiğiniz üzere, arama motoru duayeni Google neyi beğenirse onu üst sıralara taşıyor.

İşte tam da bu yüzden Türkçeyi çok iyi kullanan, anahtar kelimeleri yazının baş tacı yapan, imla kurallarını eksiksiz uygulamış olan yazılar arama motorunun da gönlünü kazanıyor.

Bu sayede internet kullanıcıları arama motorunda bulmak istediği ürünün adını girdiği zaman ilk sıralarda sizin ürününüzle karşılaşıyor. Bingo! Ürün ile kullanıcı göz göze geldi bile!

Ürünlerin Dili Olsa da Konuşsa

Ürün ile kullanıcının bu ilk tanışmasından sonra sıra ürünün kullanıcıya en iyi şekilde tanıtılmasına geliyor. Bu da takdir edersiniz ki iki şeyle sağlanabilir:

Birincisi en etkili ürün tanıtım yazıları, ikincisi ise infografik olarak da adlandırdığımız, görselin ve yazının muhteşem birleşimi.

Konumuz ürünlerle ilgili yazılar olduğundan infografiği şimdilik bir kenara bırakıp ürün tanıtım yazıları ile ilgili diğer önemli noktalara değinebiliriz.

Ürün ile ilgili yazıları yazarken bir diğer dikkat etmemiz gereken şey de, okuyucu ile empati kurmamız ve hitap ettiğimiz kesimi iyi tanımamız. Yani ‘eğer bu ürünü ben alacak olsaydım neler ilgimi çekerdi?’ şeklinde bir düşünce ile yola çıkarsak çok daha olumlu sonuçlar alacağımız kesin.

WebEditoryal İle Ürünleriniz Konuşmaya Başladı Bile

Ürün tanıtım yazılarının ürününüzü pazarlamada ne denli önemli olduğunu, ürününüzün okuyucuyu direkt etkilemesi gerektiğini artık biliyorsunuz. Ancak hala ‘Her şey iyi güzel de, benim bu işlere harcayacak çok vaktim yok, ürünlerimi internette nasıl tanırım’  diyor olabilirsiniz, hiç endişe etmeyin.

En etkili tanıtım yazılarınızın ve ürünlerinizin hitap ettiğiniz hedef kitleye en doğru, parlak ve seçilmiş kelimelerle ulaşması için WebEditoryal her zaman sizin için hazır durumda. Unutmayın! Ürün tanıtımı yazıları, ürününüzün nefesidir!

Yazar: Meliza Y.