İnternette Özgün ve Kaliteli İçeriğin Önemi

özgün içerik neden önemlidir

İnternette Özgün İçerik

İnternet hayatımızın bir parçası artık. Oldukça geniş bir ağda müzik dinliyor, oyun oynuyor ve farklı görüşlere dayanan insanların fikirlerini görüyoruz. Yoksa görmüyor muyuz? Çoğu insan kendi düşüncesini paylaşmıyor artık.

Bir haber okurken farklı görüşteki insanların yorumlarını duymak isteriz. Ancak maalesef günümüzde işler öyle yürümüyor. Çoğu haber veya paylaşım sitesi başka kaynaklardan aldıkları yazıları kopyala-yapıştır yöntemiyle kendi sitesine koyuyor. Oysa ki kendi yazdıkları yazılar, özgün fikirleri insanlar tarafından daha fazla beğenilecek de haberleri yok!

Kopyalama ve özgün olmayan yazılar paylaşan kişilere onlar fark edemeden zarar verir. Bunu örneklemek için Google gibi arama motorlarının izlediği metoda bakabiliriz. Google gibi arama motorlarının çok ziyaret edilen siteleri üst sırada tutmak için kullandığı algoritmalar vardır. SEO (Arama Motoru Optimizasyonları) isimli çalışmalar en çok kopyalanan siteleri arama motorunda üst sıralara yerleştirir.

Bir arama yapıldığında karşınıza çıkan siteler buradan gelir. Özgünlük ve kalite bu açıdan önemlidir. Sitenizde veya sayfanızda paylaştığınız bir yazı başka bir siteden kopya edilmişse kaybeden siz olursunuz. Hepsinin dışında beğenilip yeri geldiğinde bu işten para kazanabilmek, bu işte bir söz sahibi olabilmek için özgün olmak şart. Gerekirse az olsun, kısa olsun ama sizin olsun.

İnternette Kaliteli İçeriğin Önemi

İnternette yapılan bir aramada karşımıza birçok sayfa çıkabilir. Ancak kullanıcının istediği şey fazla kaynak değil yaptığı aramanın sonucunu alıp alamadığı gerçeğidir.

Sitenizde herhangi bir sorunla ilgili kaliteli bir içeriğin bulunması yönettiğiniz siteden tutun da aramanın yapıldığı motora kadar bir çok kişiye fayda sağlar. Eğer kullanıcı sitenizde sorusuna kolay yanıt alabiliyorsa ve arama motorunda daha fazla arama yapıyorsa kullanılan arama motoru sitenizi üst sıralara taşır. Karşılığında ise müşteri sadakati kazanırsınız. Bildiğimiz gibi bir arama motorunda yapılan her arama, motora dolaylı yoldan gelir kazandırır ve popülaritesini artırır. Bu yüzden sayfalara kaliteli içerik koymak kullanıcı, sayfa yöneticisi ve arama motorları açısından kazançlıdır. Ayrıca beğenilen yazılarınız yani “kaliteli içeriğiniz” başka yazarlar tarafından beğenilip saygınlığınızı arttırabilir.

Ancak sitenizdeki içerik beklenen hizmetten uzak, kalitesiz veya kopya ise yine aynı arama motorları sitenizi kaldırıyor veya en arka sayfalara atıyorlar. Artık arama motorları kalite açısından bekleneni yapabilen sitelere yer veriyor.

Ancak düzensiz, yasa dışı ve alakasız hizmetler sunan siteler ya çoktan yok oldu ya da göremeyeceğimiz kadar arka sayfalarda.

Bu yüzden internette blogunuza, haber sitenize, sosyal medya hesabınıza ve bin bir çeşit paylaşım sayfalarınıza özgün, kendi fikriniz ve kendi yorumunuz olan yazılar yazmalı, içeriğinizin dikkat çekici ve kaliteli olduğundan emin olmalısınız.

Yazar: Özgür M.