İnternette Yükselmek için Mutlaka Bilmeniz Gereken Pazarlama Stratejileri

online pazarlama

İnternette En Etkili Pazarlama Stratejileri

Hepimiz internette bir sayfaya bakarken reklamlarla karşılaşırız. Bazen sayfanın kıyısında köşesinde bir yerde olur, bazense bütün ekranı kaplar bu reklamlar. Peki, neyin nesi bu reklamlar?

Bildiğimiz gibi son yıllarda hemen hemen internetin girmediği ev kalmadı. Sadece evler mi? Okullar, arabalar, mağazalar… Kısacası internet hayatımızın vazgeçilemez bir parçası oldu. İnternet bu kadar yaygınlaşınca da akıllı markalar pazarlama stratejilerini internet üzerine kurmaya başladılar. Ve işte bizim eMarketing dediğimiz şey ortaya çıktı. Diğer adlarıyla internet pazarlaması veya online pazarlama.

Büyük markalar ilk başlarda daha avantajlı görüldükleri için reklam harcamalarını çoğunlukla internet üzerine yaptılar. Ancak bugün bu avantaj büyük küçük tüm markalar, işletmeler ve freelance çalışan bireyler için de geçerli. Bu avantajlar arasında ‘geniş kitlelere ulaşma imkânı, ucuzluk ve zamanın değerlendirilmesi’ sayılabilir. İnternet Pazarlamanın artıları çok, eksileri az olunca da markaların pazarlama stratejilerindeki vazgeçilmez unsur oluyor.

En Yaygın E-Marketing (Online Pazarlama) Yöntemleri

Yukarıda web sitelerindeki reklamların internet pazarlamasının bir parçası olduklarını söylemiştik. Fakat internet pazarlama sadece bu reklamlarla kalmıyor, aynı zamanda birçok yöntem daha içeriyor. Bunlar arasında:

  • Web siteleri
  • Sosyal medya
  • Bloglar
  • Arama motorları
  • E-posta
  • Banner gibi reklamlar, sayılabilir.

Web Siteleri

İnternet üzerinde günde binlerce kez ziyaret edilen web siteleri var. Bunlardan birine reklamınızı koyup böyle geniş bir kitleye ürününüzü tanıtmak önemli bir tanıtım stratejisi. İnternet kullanıcıları her geçen gün artarken gazete, dergi gibi haberleşme araçlarının kullanıcıları günden güne azalıyor. Hal böyle olunca da web siteleri üzerinden reklam yayınlamak en kullanışlı pazarlama stratejilerinden birine dönüşüyor.

Sosyal Medya

Günümüz internetinde sosyal medyanın gücü artık tartışılamaz halde. Herkes kendini tanıtabileceği, gösterebileceği ve fikirlerini sunabileceği en az bir sayfaya sahip. Örneğin, Youtube en çok tercih edilen siteler arasında ve kullanıcılarına aldıkları reklamlar ile para kazandırıyorken, reklam yayınlamak isteyenler için de reddedilemez birer seçenek oluyorlar.

Bu çok kapsamlı internet siteleri haricinde, sözlükler gibi insanların bir araya gelip, dünyada olup bitenleri konuşup tartıştığı ortamlar da gayet ilgi gören ve reklam vermenin akıllıca bir hareket olabileceği türden siteler.

Bloglar

Bloglar, dünyamıza girer girmez derhal internetteki yerini aldı ve bir çok kullanıcıya ulaştı. Blog sahibi olmak kişiye içeriğini online olarak hızlı bir şekilde yayınlama fırsatı verirken, aynı zamanda insanlar için de belirli konularda ve görüşlerde kolayca bilgi sahibi olma imkanı tanıyor. Bu sitelere reklam vermek ya da ana sitenizi tanıtmak için bir bloğa sahip olmak, ilgi çekmek için göz ardı edilemez seçeneklerden biri.

Arama Motorları

Arama motorları, web sitelerinin büyük çoğunluğu için önemli bir ulaşım kaynağı. Hepimiz arama motorlarında bir şey ararken sayfanın en üstünde yazdığımız anahtar kelimelerle uyuşan koyu renkli metin reklamlara rastlıyoruz. İşte bu yöntem internet pazarlamada çok önemli bir yer tutmakta. Arama motorları üzerine yazılan belli anahtar kelimelerin eşleşmesi sayesinde bu kelimeleri aratan herkes alakalı reklamı sayfasında görüyor. Ve bu sayede markalar yine etkili bir şekilde reklam verebiliyor.

E-Posta Pazarlama

Bazen mail kutumuza bakarken yeni gelen reklam postalarını görüyoruz değil mi? Bazen sinirimizi bozmakla birlikte, bazen ilgimizi çekip okuduğumuz hatta ürünü satın aldığımız bile oluyor. İşte karşınızda e-posta ile pazarlama, yani email marketing. Markalar müşterileri ve müşteri adaylarıyla ürünle ilgili durumlarda bire bir iletişim kurabiliyor. Aynı şekilde ürün veya hizmetlerinin tanıtımını ve pazarlamasını da bire bir şekilde e-posta üzerinden yapabiliyor. Bu gibi avantajları sayesinde e-posta ile internet pazarlama birçok marka tarafından tercih edilir durumda.

Banner

Bir internet sitesine girdiğimiz zaman genellikle o sitede reklam içeren büyük görsellerle karşılaşırız. Banner, ürünün tanıtım sayfasına henüz girmeden görseli sayesinde ürün hakkında bilgi verdiği için internet pazarlamada oldukça sık başvurulan bir yöntemdir.

Fakat banner görselleri hazırlanırken de belli kriterlere uyması gerekir. Dikkat çekici renkler, sade bir yazı ve görsel vb. Fakat bannerlarda asıl önemli olan ziyaretçinin ilgisini çekebilmektir. Daha sonra bir web sitesine konulan banner sayfanın ziyaretçilerinin etkilenmesiyle hedef kitlesine ulaşıyor.

Sonuç olarak, günümüz dünyasında internetin gücü yadsınamaz olduğu için, online pazarlama çok önemli ve kullanışlı bir yer tutmaktadır. Aksi takdirde online pazarlamaya önem vermeyen kurumlar ve kişiler bu büyük pastadan pay alamamakla kalmayıp, büyük bir fırsatı kaçırıyor da olacaklardır. Bahsettiklerimiz online pazarlama adına bir çok yöntemden birkaçıdır ve özet şeklinde de kabul görebilir.

Yazar: Rauf Ebrar