İyi Ki Varsın Sosyal Medya

işletmeler için sosyal medya takibi

Sabah kalktığınızda ilk yaptığınız şey nedir diye sorulsa, eminim birçok kişinin vereceği cevap “gözümüzü açar açmaz sosyal medya hesaplarımızı kontrol ediyoruz” olacaktır. Bu sabah aktivitesi binlerce insanın ortak noktasıdır. ‘Neden bu kadar bağımlı hale geldik?’ sorusunu irdeleyecek olursak hepimizin vereceği birçok cevap vardır bu konuyla ilgili.

Uzun süredir teknolojik ilerlemelerdeki yaşanan büyük gelişmeler, insanların teknolojiyi ve teknolojinin getirilerini hayatlarının bir parçası haline getirmelerini sağlamıştır. Aşağı yukarı herkesin sahip olabileceği bu aletler ancak sosyal medyayla bu kadar cazip hale gelebilirdi.

Facebook’tan yıllardır görmediğiniz insanları bulabiliyor, Twitter’dan gündem akışını hızla takip edebiliyor, o da yetmiyormuş gibi içimizi rahatlıkla dökebiliyoruz binlerce insana. Youtube ile istenilen her konuyla ilgili görüntüler sadece bir tık ötemizde. Bununla da yetinmeyen sosyal medya LinkedIn gibi çeşitli iş bulma platformlarıyla meslek hayatımıza da el atmayı ihmal etmedi.

Hal böyle olunca bu kadar popüler bir uygulama şirketler tarafından da istediği ilgiyi gördü ve her geçen gün ağına yüzlerce kişiyi katmayı başardı.

İşletmeler için ‘İyi Ki Varsın Sosyal Medya’

Bütün işletmelerin hedefi farklı gelir kapılarını aralamak ve daha fazla kâr elde etmektir. Sosyal medya fıtratı gereği zaten bu özelliklere sahiptir. Kolay ulaşılabilir olması, diğer reklam ve promosyon çalışmalarına göre çok daha kapsamlı ve hesaplı oluşu, hızlı ilerleyişi gibi özellikleriyle işletmeler için büyük önem taşımaktadır.

Önceleri bir ürünü ya da hizmeti piyasaya sürmeden önce belli, basit ama çok fazla da yarar sağlamayan metotlarla şirketler konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorlardı.

Şimdi ise işletmeler ürün daha piyasada var olmadan önce aşağı yukarı işletmeye olan getirisi, olumlu-olumsuz tepkiler, ürünlere ya da hizmetlere ne katmaları gerektiğini tespit edebiliyorlar.

Bu uygulamayla birçok işletme muhtemel bir zararı, aldığı tedbirlerle kara çevirebilmektedir. Bu sosyal medyanın şirketlere yaptığı en önemli yardımlardan biridir. Sosyal medyada zaman ve mekân sınırlamasının olmaması hem tüketici hem de üretici açısından oldukça önemlidir. Bu şekilde katılım ve yayılma binlerce insan tarafından gerçekleştirilmektedir.

Her yaşta, her statüde, her fikirdeki insanların talepleri, öneri ve şikâyetleri kolayca işletmelere sosyal medya aracılığıyla dile getirilmektedir.

Kısacası sosyal medya kullanımının işletmeler için ne kadar önemli olduğu görülüyor. Ancak burada atlanılmaması gereken hususlar da söz konusu elbette.

İşletmelerin sosyal medyayı kullanırken maksimum yarar sağlamaları için yapmaları gereken bir takım kuralların göz ardı edilmemesi gerekiyor. Gelin bunlardan ilk ikisine kısaca vurgu yapalım:

  1. Sosyal Medyada Aktif Olun

Sadece sosyal medya kullanımı çok büyük ölçüde yarar sağlamaz. Gerçekten kâr elde etmek isteyen işletmelerin göz önünde bulundurması gereken önemli hususlardan biri, sosyal medya hesaplarını sık sık güncellemeleridir.

Bu şekilde tüketicilerde merak duygusu ve takip etme isteğini artacaksınız. Pasif durumdaki hesaplar tüketicinin ilgisini önemli ölçüde azaltmakla birlikte işletme imajınıza olumsuz etki de yapar.

  1. Takipçilerinizle Etkileşimde Bulunun

Güncellemelerin yanı sıra tüketicilerin gösterdiği ilgi karşılıksız kalmamalıdır. Tüketici önemsendiğini görmek ister. Aldıkları geri dönüşüm onlarda takdir duygusunu uyandıracaktır.

Bu hususta önemli olan geri dönüşümlerin dürüst ve tatmin edici olmasıdır. Ayrıca gösterilen olumlu tutumların da mükâfatlandırılması karşı tarafın işletmeye olan ilgisini artıracaktır.

Görüldüğü üzere sosyal medya sadece insanların eğlence alanı olmasının dışında, iş piyasasının da olmazsa olmazı haline geldi. İşletmeler bu ortamlara katılmakla kalmayıp sosyal medya için özel olarak ekipler dahi kuruyorlar.

Ekonomik, zaman veya personel yetersizliği gibi sebeplerle böyle bir ekip kuramayan işletmeler ise sosyal medya hesaplarını takip edebilmek amacıyla uyun fiyatlarla dışarıdan destek alıyorlar.

WebEditoryal freelance yazarları bir araya getiren özgün tarzıyla bu tür hizmetleri de işletmelere sunan bir fırsat ortamı geliştirmiş durumda. Hem yazarlar için hoş bir ek gelir, hem de markalar ve işletmeler için içerik üretme ve sosyal medya hesaplarının takibi anlamında önemli bir boşluğu doldurma fırsatı. Tam bir kazan – kazan durumu söz konusu…

Üretici ve tüketici arasındaki bu sosyal medya ağı her geçen gün yüzlerce hatta binlerce insanı içine alarak yoluna devam etmektedir. Eminim siz de işletmeniz adına bu kazançlı yolda yerinizi almak isteyenlerdensinizdir.

Yazar: Fatoş G.