Kaliteli İçerik ile Nasıl Müşteri Sadakati Kazanırsınız – İçerik Pazarlaması

içerik pazarlaması

Kaliteli içerik markaların kendini ifade etmek için kullanabileceği en güçlü araçlardan biri. Potansiyel müşterinin dikkatini çekmek ve mevcut müşterilerin dönüşümünü artırmak, hatta müşteri sadakati için kaliteli içerik hazırlamanın kaçınılmaz olduğu her geçen gün daha da iyi anlaşılıyor. Hatta araştırmalar gösteriyor ki, markaların %80’e yakını aktif olarak içerik pazarlaması girişimlerine başlamış bulunmakta (Aberdeen Group, 2015).

Neden Kaliteli İçerik

Markaların doğru hedef kitlelerine ulaşabilmesi için müşterilerin ihtiyacını karşılayacak faydalı içerikler hazırlaması çok önemli. Eğer müşteri ilgisini çeken bir konuda sorularına cevap bulabildiği bir içerik okursa markaya karşı güven duygusu oluşuyor.

Ayrıca ilgi alanı kapsamında kaliteli içerik bulabildiği için marka ile bağ kurarak aidiyet duygusu tetikleniyor ve müşteri sadakati oluşuyor.

Araştırmalara göre, tüketicilerin %60’ı markaların sitelerinde özelleştirilmiş içerikleri okuduktan sonra marka hakkında daha pozitif hissediyorlar (Content+, 2015). Yani pazarlama hedeflerinize ulaşmak için kaliteli içerik üretmeyi dolaylı bir yol gibi görüyorsanız tekrar düşünmenizde fayda var.

İçerik aracılığıyla marka ve müşteri arasında kurulan bağın etkisi satışla da sınırlı kalmıyor. Markalar bloglarını takip eden kullanıcıların dönüşüm oranlarının çok daha yüksek olduğunu gözlemlediklerini dile getiriyorlar. Hem de bu oran sanılandan çok daha yüksek. Verilere göre, içerik pazarlamasını benimseyen web sitelerinin dönüşüm oranları benimsemeyenlere göre 6 kat daha fazla (Aberdeen Group, 2015).

Kaliteli içerik oluşturmayı önemli kılan bir diğer sebep ise herkesin bildiği gibi SEO performansı. Google sadece SEO için uygun kelime öbeklerinden oluşan makaleler yazmanıza bakmıyor, ayrıca müşterilerin bu makaleleri gerçekten okuyacak kadar sayfada kalıp kalmadığına da dikkat ediyor.

Müşterilerin markaya sempati duyması ve SEO performansının artması sonucu site trafiği, satış ve etkileşimdeki gözle görülür artış, markaların kaliteli içerik için ayıracakları zaman, emek ve bütçenin ne kadar değerli olduğunu anlamalarını sağladı.

Etkin İçerik Pazarlaması ile Rakiplerinize Karşı Fark Yaratın

Unutmayın ki markanız için ne kadar özenli ve kaliteli iş çıkarırsanız, değeriniz o kadar artar. Bu işleri zaman ve bütçe dâhilinde ideal seviyede yapabilen markalar kazanıyor.

Kaliteli içerik, reklam vermek veya özendirme (promosyon) yapmaktan çok daha düşük bütçe ile daha uzun vadeli geri dönüş sağlayan bir girişim. Ayrıca sizi ürün tanıtımında rakiplerinizden daha öne çıkarabilecek tek kanal. Ürünü en iyi şekilde tanıtmak ve ilgili hedef kitleye ulaşabilmek için içeriklerinizin kalitesine yeterince önem verdiğinizden emin olarak rakiplerinize karşı fark yaratabilirsiniz.

Yazar: Pınar Göker