Online Başarı Kimlere Mümkün Kimlere Uzak?

online dünyada iş

Online Dünyada İş Başarısı

Online Dünya

Online dünya denilen olgu, kişinin mekan, zaman ve olanak koşullarını görmezden gelerek kendi dünyasını kendi çizgi ve sınırlarıyla oluşturduğu kendisine ait olan dünyadır. Bu dünyada kişinin en büyük yardımcısı internettir. Kişi bu dünyanın içerisine atıldığında kendisini internetin koynunda bulur ve onunla beraber koyun koyuna mücadele eder.

Bu dünyada kimseden uzak durmamalı, kimseye de fazla yaklaşmamalı kişi. Zira online dünyanın en temel kuralı özgün olmaktır. Online dünyanın giriş kapısında herkes aynıdır, fakat her birey attığı adımlarla kendini ve dünyasını diğer insanlardan farklı kılarak yerinde sivrilebilir. Sivrilmenin en temel malzemesi ile taklit etmemek, taklit edilecek kıvama gelmektir.

Online’a Karşı Gerçek

Online dünyadaki iş olanakları içerisinde bulunduğumuz dünyadaki iş olanaklarından oldukça fazladır. Zira bu dünyada kendi sınır ve çizgilerimiz geçerli değildir ve mekan zaman ve olanak koşulları da göz önüne alınır. Aynı zamanda bu dünyada kendi işinizi oluşturma imkanı da çeşitli ve fazla mümkün değildir. Bunun için öncelik olarak finansal güçtür. Kendinizi kalkındıracak bir finansa sahip değilseniz yukarı çıkıp omuzlarda taşınmanızın mümkünatı yoktur. Bu yüzden online dünyadaki iş olanak ve başarısı daha yüksektir ve daha fazla tercih edilir.

Online Başarı

Online dünyada kazanılan başarı önce bu dünyayı daha sonra ise ister istemez bütün dünyayı sarar. Online başarı yalnızca dijital ortamda oluşmuş ve yalnızca dijital ortamda devam eden bir başarı değildir. Aksine dijital ortamda yakalanan başarı, gerçek dünyada yakalanan başarıdan daha fazla ses getirir. Zira bu ortam hemen herkesin katılabildiği, koşulların hiçe sayıldığı, sınır kapıları sonuna dek açılmış bir ortamdır. Burada başarınızı sınırlandırmak ve başka insanların kurallarına uymak zorunda değilsiniz. Burası sizsiniz ve bu dünya parsel parsel size ait.

Sanal İhtiyaç

Online dünya yediden yetmişe, büyük şirketten küçük şirkete ve iş adamından öğrenciye kadar bütün herkesin işine gelen bir platformdur. Zira bu dünyanın finansal ve reklam başta olmak üzere birçok avantajı var. Hem sıradan bir öğrenci cebini dolruacak bir işi rahatlıkla bu platformda yapabilirken hem de üst düzey bir yönetici gerçek dünyada yüksek paralar ödeyeceği bir insan yerine online dünyada istediği koşullara uygun freelancerlar ya da uzman ekipler bulabilmektedir.

Zarar – Kar

Online dünya bazı insanların işine gelirken, bazı işletmecilerinse işine gelmemektedir. Bu sistemi çok severek kullanan bazı firma ve iş sahipleri varken, bu sistem işini baltaladığı için bu sisteme nefretle bakan insanlar da vardır. Sistem faydalı ya da zararlı diye ayıramayız. Zira bu sistem bazı kesimi dallandırabilirken bazı kesimi de yavaş yavaş budamaktadır.

Yazar: Melike Durum