Özgün içerik Neden Önemlidir ve Nasıl Yazılır

özgün içerik nasıl yazılır

Webde içeriğin Önemi

Bir web siteniz var ve bu sitenizin internet üzerinde bulunan milyonlarca web sitesinin arasından sıyrılmasını, diğerlerinden farklı olmasını istiyorsunuz. Sizin bu amaçla orijinal ve farklı olmanız, rakipleriniz olan web siteleri içerisinden özgünlüğünüz ile parlamanız gerekli. Öyleyse, web sitenizde uygulayacağınız ilk işin özgün içerik üretmek olması gerektiğini bilmelisiniz.

Özgün içerik Neden Önemlidir?

İnternet dünyasında bilgiye erişmek çok kolaydır. Ancak, bu dünya içerisindeki sitelerin çok büyük bir kısmı birbirinin aynısı olan, kopya içerikleri kullanmaktan çekinmiyor ve bu nedenle ziyaretçilerine aslında doğru olmayan bilgiler ulaştırıyor. Fakat bu durum, bahsi geçen web sitelerinin kalite kaybetmesine, buna bağlı olarak da ziyaretçilerinin büyük bir hızla azalmasına neden oluyor.

Bu özgün içerik konusu, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın da kıskacına aldığı ve özen gösterdiği bir konudur. Google, bu kopya içerikleri kullanan web sitelerini arama sıralamasında aşağılara indiriyor, bilinirliğini azaltıyor ve özgün içerik kullanan web sitelerini ise aramalarda ilk sıralara taşıyor.

Ayrıca yazılan özgün içerik, web sitenizin çok daha kaliteli hale gelmesini sağlayarak, takipçi sayılarınızı arttırıyor ve bu sayede sitenize reklam alarak para kazanmanıza da yardımcı oluyor.

İlgili Okumalık: Web Siteniz ‘işinize’ Yaramıyor mu? Etkili içerik ile Kaderinizi Değiştirin

Özgün içerik Nasıl Yazılır?

Web sitenizin kalitesi ve doğruluğu için en önemli adımlardan biri olan özgün içerik yazımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Yazdığınız içerikler kesinlikle farklı sitelerden veya yayınlardan “kopyala yapıştır” olmamalıdır. Bu kopyalanmış bilgiler, diğer birçok web sitede bulanacağı için ziyaretçileriniz tarafından ilgi gören içerikler olmayacaktır.
  • Yazılarınız muhakkak imla kurallarına uygun olmalıdır. Profesyonel bir işte imla kuralları, noktalama işaretleri ve yazım hataları kesinlikle hatasız olmalıdır. Bu içeriğinizin kalitesi ve anlaşılabilirliği açısından önemli bir husustur.
  • İçeriklerin, konunun ehli ya da konuya adapte olmuş kişiler tarafından yazılması da önemli bir noktadır. Konuyu tam manasıyla anlamayan bir kişinin kaleminden çıkan özgün içerik, okuyucu tarafından da anlaşılmayacaktır.
  • Yazılan özgün içerikte bir konu bütünlüğü olmalıdır. İçerisinde birbirini tamamlamayan başlıklar, konu bütünlüğü sağlamayan paragraflar bulunan içerikler, okuyucuyu yoracak ve bilgi almasını zorlaştıracaktır.

Yazar: İlayda Sanin