Şampuansız Saç Yıkama Akımı Nopoo Nedir

karbonatla saç yıkama

Saç Yıkamada Yeni ve Farklı Trendler: Şampuansız Saç Yıkama Nedir?

Kadın ya da erkek herkesin ortak problemlerinden biri saçlardır. Kiminin yıpranır kurur, kiminin ise dökülür. Sonuçta aynaya baktığımızda kendimizi güzel hissetmemiz için saçlarımızın sağlıklı ve gür olması şarttır.

Benim saçlarım da giderek seyrelmeye başlayınca yeni arayışlar içine girdim. Bu arayışlar sonuç verdi ve no-poo akımı ve şampuansız saç yıkama yöntemini öğrendim. Yöntem sağlıklı olmasının yanı sıra çevreci de.

Ben de çevreyi düşünen, bisikletle işine giden biri olarak hemen uygulamaya koyuldum. Uygulamaya başlayalı yakında 2 yıl olacak.

No-poo Nedir?

Sham-poo yerine No-poo. Yani şampuansız saç yıkama. Bu yöntemde şampuan yerine karbonat kullanılıyor. Böylelikle kimyasallardan bir nebze olsun uzaklaşabiliyor insan.

Kullandığınız şampuanların içeriğine hiç baktınız mı?

Dilimizin bile dönmediği onlarca kimyasal madde var. Şampuanı kullandığımız zaman bu kimyasallar saçımızda ve vücudumuzda birikiyor. Bununla da kalmayıp atık sular aracılığı ile çevreyi kirletiyor.

Dünyada her şey bir devridaim içerisinde. Doğanın dönüştüremediği bu kimyasalları daha sonra sularla ve yeyip içtiklerimiz ile vücudumuza yeniden alıyoruz.

Haydi dönüşüme bir adım atalım da şampuanı bırakalım.

Sonra sıra diğerlerine de gelecek.

Saçımızı Şampuansız Nasıl Yıkarız?

Önce saçlarımızı sebum, toz ve kirden arındıralım. 1 çorba kaşığı karbonatı, 1 su bardağı sıcak suda eritebildiğimiz kadar eritiyoruz. Hazırladığımız karbonatlı suyu saç diplerimize uygulayarak friksiyon yapıyoruz. Böylece saçlı deriyi yağ ve kirden arındırıyoruz.

Saçlarınız bu aşamada sert olabilir korkmayın. Bunun nedeni karbonatın bazik bir madde olması. Saçlarımızın pH değerini sirkeli su ile ayarlayacağız. Saç kremi olarak da yine 1 çorba kaşığı sirkeyi, 1 su bardağı suya karıştırıyoruz. Sirkeli suyu saçımızın boylarına sürüyoruz veeeee yumuşacık saçlarımız oluyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta sirkenin saç diplerine sürülmemesi. Bu aşırı yağlanmaya sebep olabilir.

Karbonat Saçı Temizler mi?

Evet karbonat saçı gayet güzel temizliyor. Şampuan kullandıkça saçımızda biriken artıkları kusturmak için bir süre dayanmamız gerekiyor elbette. İlk haftalarda özellikle boyalı saçlar fena oluyor. Ancak sabrın sonu selamet. Dayanıyoruz ve başarıyoruz.

Benim tavsiyem bu dönemi saçınızı toplayarak veya bandana gibi aksesuarlar kullanarak atlatabilirsiniz. Yaklaşık 1 ay sonra saçlarınızın kendine geldiğini hissedeceksiniz. Saç dökülmeniz çok azalacak ve saçınız pırıl pırıl parlayacak.

Gelelim ikinci aşamaya. Bu noktada karbonatı da bırakarak saçımızı sadece sıcak su ile yıkıyoruz. Saçımız yumuşacık ve pırıl pırıl oluyor.

Denemesi bedava!

Haydi, çevreyi ve en kötüsü de bedenimizi kirleten kimyasallardan siz de kurtulun.

Yazar: Handan Öztürk