Satışlarınızı Artırmanın En Etkili Yolu – Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır

sanal ortamda satışlarınızı artırmak

Yeni bir mağaza açtıysanız ya da bir mağaza sahibiyseniz en büyük isteğiniz çok fazla müşteri olacaktır. Haklı olarak, satışlarınızın fazla olmasını ve daha fazla gelir elde etmek istiyorsunuz. Ancak bu isteklerinizin gerçekleşmesi için müşteri, müşteri için de bazı stratejiler gerekmektedir.

Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır

İnternet kullanımının artışı ile birlikte günümüzde mağazacılık sanal alemde hızla gelişmeye devam ediyor. Son 5 yıldır internet üzerinden alışveriş yapanların sayısı milyonları aştı. Alışveriş merkezine ya da herhangi bir mağazaya gitmeden, cep telefonlarından bile alışveriş yapılabilmesi bu sektörü daha çok güçlendirdi. Ancak bu sektörde de her sektörde olduğu gibi satış yapabilmek için bazı kurallar bulunuyor. Bu kuralları bir matematik işlemi olarak düşünürsek, satışlarınızı artırmak üzere tüm işlemleri uyguladığımızda elde edeceğimiz en önemli veri müşteri memnuniyeti olacaktır.

Müşterimi nasıl memnun edebilirim?

Bir mağaza hayal edelim. Ama bu mağazanın sahibi değil de müşterisi olduğumuzu düşünelim.

Bir mağazaya girdiğimizde neler görmek istiyoruz? İşte hareket noktamız bu olacaktır. Yani aslında işin sırrı birazcık empati yapmaktan geçiyor. Kaba bir mağaza sahibinin ve çalışanlarının olduğu, kalitesiz ürünlerin satıldığı, disiplinsiz ve düzensiz bir çalışma prensibinin izlendiği ve özen gösterilmemiş bir mağazadan hiçbirimiz alışveriş yapmak istemeyiz.

Adım Adım Müşteri Memnuniyetini Yükseltmek

Müşteri memnuniyeti için ilk adım kaliteli ürünler ile satışa başlamaktır. Kaliteli, günün modasına uygun ve her bütçeye hitap eden ürünler müşterileri mağazaya yöneltecek ve satışların artmasına neden olacaktır. Mağazanızdan aldığı ürün ile memnun ayrılan bir müşteri daha önce mağazanıza gelmemiş bir müşterinin de önünü açacaktır.

Bir sonraki adım ise güler yüzlü ve mutlu mağaza çalışanlarıdır.

Hiçbir müşteri asık suratlı, orada çalıştığı için mutsuz olduğunu hissettiren bir mağaza çalışanıyla karşılaşmak istemez. Burada en büyük iş mağaza sahiplerine düşmektedir. Müşteri memnuniyeti için çalışanlarınızı mutlu etmelisiniz. Mutlu çalışanlar ile mutlu müşteriler elde edersiniz. Bu da satışlarımız için ‘’büyük bir artı’’ anlamına gelir.

Müşterilerinizin memnuniyetini sağlamak için disiplinli çalışmak ve başarı için çaba göstermekte çok önemlidir. Düzensiz ve özensiz bir mağaza hiçbir müşteriye cazip gelmez. Müşteri mağazadan içeri girdiğinde samimi, disiplinli ve aynı zamanda işine özen gösteren insanlarla karşılaşmak ister. Bu sebeple iş disiplinine önem verilmelidir. Disiplin başarının anahtarıdır.

Memnuniyeti arttırmanın temellerinden biri de çalıştığınız sektörü ve sunduğunuz ürünleri iyi tanımanız gerektiğidir. Ürünlerinizin kullanımını, yararlarını ve özelliklerini iyi bilmelisiniz. Tanıtım satış için çok önemli bir araçtır. Ürünlerinizi müşterilerinize en iyi şekilde tanıtmaya çalışmalısınız.

Sanal Ortamda Müşteri Memnuniyetini Sağlamak İçin Neler Yapılmalı

Sanal ortamda yaptığınız işlerde müşteriyi memnun etmek istiyorsanız yerine getirmeniz gereken ilk unsur müşterinize güven vermektir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı veya banka kartı bilgileri sunulduğu için mağazanızın güvenilir olduğuna müşterinizi ikna etmelisiniz. Mağazanızın hakkında yapılan olumlu yorumları yayınlamanız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Alınan ürünleri zamanında ve doğru olarak teslim etmek sizi müşterinin gözünde bir adım öne taşır. Çünkü İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin çoğunda geciken siparişler en büyük bir sorunların başında gelmektedir. Bu sebeple ürünlerinizin tedarik aşamasını ve kargoya verilme sürecini hızlandırmak sizin lehinize bir karar olacaktır.

Mağaza sahiplerinin satışlarını artırması için birçok kitap, seminerler ve eğitimler bulunmaktadır. Buralarda başarı için birçok kuraldan ve uygulamadan bahsediliyor. Ancak her kural veya uygulamanın temelinde yatan gerçek ise müşteri memnuniyeti olmaktadır.

Aslında küçük bir empati ile neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz. Kendinizi herhangi bir müşteri yerine koyup nasıl bir mağazadan alışveriş yapmak istediğinizi düşünün. Çünkü hemen hemen herkesin bir mağazadan beklentisi aynıdır. Sizler de bu beklentileri hayata geçirirseniz satışlarınızı artırmak yolunda ve mağazanızın geleceği için başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yazar: İzel Yücel