Satışlarınızı Arttırma Yolunda Size Yardımcı Olacak İpuçları

Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız

Ticaretin temel amacı satışları artırmaktır. İster reel mağazalarda olsun isterse de sanal, bu durum asla değişmez. Sizinle her iki seçenek için de satışlarınızı nasıl artıracağınıza yönelik birkaç ipucu paylaşmak istiyorum.

Reel Mağaza Satışlarını Artırmak

Reel mağazada satış yapmak yerine göre online satış yapmaktan daha zor ya da daha kolay olabilir. Jestler, mimikler, müşteri ile göz temasında olma ürünün pazarlamasında küçük ama etkili detaylardır.

Bir mağaza için satışlar yeni hedefler, yeni ufuklar belirlemek için önemli bir veridir. Satışların artırılması hem mağaza yöneticisi, hem de çalışanlar için elzem ve aynı zamanda heyecan verici bir durumdur.

Size offline mağazada satışları artırmak için 5 püf noktasını tavsiye edeceğim. Bu stratejileri uygulayarak, ürün satışlarınızı arttırabilecek ve hedeflerinize daha da yaklaşabileceksiniz.

Offline Mağazalarda Satışlarınızı Arttırmanın 5 Yolu

  1. Deneyimli, eğitimli ve bildiğini aktarabilen çalışma arkadaşları ile yola devam edin. Mağaza ürünlerini satma noktasında iyi eğitim almış, üründen anlayan ve ürünle ilgili ayrıntılı bilgiye sahip ve bu bilgisini karşıdaki müşteriye aktarabilecek doğru kişilerle çalışmak çok önemlidir. Örneğin bir kırtasiye çalışanı için bir kitap sorulduğunda, mağaza çalışanının o kitabın hangi reyonda olduğunu kitapla ilgili yorumları, piyasada en çok satılan ürünlerin hangileri olduğu, müşteriye faydalı olup olmayacağı konularında uzman olası gereklidir. Bu tür bilgilere sahip bir çalışan müşterinin güvenini kazanmakta ve müşteri tavsiye edilen ürünü kafasında soru işareti olmaksızın almaktadır.
  2. İşinizi aşkla yapın. İşi sevgiyle yapmak çok önemlidir. İster mağaza sahibi olun, ister çalışan olun işinizi aşkla yapmadığınız takdirde sorun hep hüsran olmaktadır. Genelde en başarılı insanlar işini severek yapan, aşkla yapan bireylerdir. Satışların arttırılmasında da işini sevgi ile yapmanın payı yadsınamaz.
  3. Eskiye bağlı kalmadan yeniyi daha günceli takip edin. Mağaza satışları arttırmanın diğer bir yöntemi güncel olmaktır.  Hangi tür mağaza işletirseniz işletin güncel ürünler bulundurmazsanız satışları arttırmanız mümkün olmayacaktır.
  4. Sürekli hedefler koyun ve ay sonu hedeflerinizi analiz edin. Hedef olmaksızın başarı başarı olmaksızın kar olmaz. Sürekli aylık hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmak için çaba sarf etmek gerekir. Sabit müşterileri kaybetmeden yeni müşteri kazanma çabalarında bulunmak ve yeni stratejiler geliştirmek gereklidir.
  5. Markalaşın. Kaliteli bir mağaza olarak markalaşmak satışların artmasında önemli bir faktördür. Kalitesini marka ile ispatlayan ve bu markanın kalitesini düşürmeden hayatına devam ettirmesi satışların artmasında önemli bir faktördür.

Sanal Mağaza Satışlarını Arttırmak

Sanal mağaza veya online mağazalarda, reel mağazalara göre ürün satmak hem daha kolay hem de daha zordur. Aslında kolaylık içerisinde ise kendine has zorlukları bulunuyor.

İnsan unsuru devre dışı bırakıldığı için, müşteriyi etkileme, güler yüzlü davranma, ürün hakkında danışman gibi bilgilendirme yapma mümkün olmuyor. Buna karşılık haftanın 7 günü ve 24 saat açık bir mağaza ve müşterinin satın alabileceği ürünler yer alıyor. Doğru strateji ve yöntem ile online mağazada satışları iki katına çıkarmak ve hedeflenen satışları yakalamak mümkün oluyor.

Sanal Mağazalarda Satışlarınızı Arttırmanın 5 Yolu

  1. Güven vermek. Bir mağazanın en ön önemli özelliği sanal deryada güven verici olmalıdır. Müşterinin güveni kazanmış bir mağaza ürünü yüksek fiyatla satsa dahi müşterilerinde azalma olmayacaktır.
  2. Ürünle ilgili ayrıntılı bilgi ve müşteriyi özendirici görsellik kullanımı. Ürünlerin daha çok müşteri tarafından alınması görselliğin, albeninin, çekiciliğin üzerinde olduğu bir ürün olmalıdır. Müşteri adeta sürekli o ürünü hayalinde canlandırmalıdır.
  3. Üründe güncelliği yakalamak. Eski demode ürün satmak, satışların azalmasına neden olmaktadır. Modada trend nasıl takip edilmekte ise mağaza satışlarında da güncel ürünü takip etmek, trend ürünü bulmak satışların arttırılması için önemli bir araçtır.
  4. Güvenli ve hızlı ulaşım. Ürünü müşteriye ulaştırma satışlar kadar önem arz eden bir durumdur. Bir ürünü müşteri ne kadar hızlı teslim alırsa o derecede mağazanın kalitesi ortaya çıkar ve  ne kadar kaliteli mağaza olarak etiketlenirse satışlar o derecede artar.
  5. Sorunları hızlı çözme ve mutlu müşteriler. Sanal mağazada olsa mutlaka sorunlar ortaya çıkıyor. Önemli olan bu sorunları en aza indirgemek olsa da bu sorunlarla baş edecek bir altyapı oluşturmak, sorunlara kesin ve hızlı bir çözüm getirmek müşterileri çok mutlu edecektir. Mutlu müşteri demek yeniden ürün satılması ve satışların arttırılması anlamına geliyor.

Yazar: Korhan Yeğrim