Sosyal Medya Takibi ve Pazarlamasının Markalar İçin Önemi

Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı bulunuyor. Bu veriler sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi olduğunu bizlere gösteriyor. Sosyal medya kullanımında diğer ülkelere kıyasla oldukça ileri sıralarda olan Türkiye’de markaların sosyal medya takibi yapması şart.

Sosyal medyayı kullananların yaş aralığına baktığımızda ise kullanıcıların yüzde 86’sının 16 ve 24 yaşları arasında ki kişilerden oluştuğu görülüyor. Sıklıkla internet kullanan bu tüketicilerin aktif olarak internette zaman harcamaları nedeniyle bu kişilerden gelebilecek sosyal medya mesajlarının takip edilmesi ve cevaplandırılması, uzun vadede markanın tüketicisi olacakları için epey önemli.

Sosyal medyanın markalar için önemi ve faydaları

Tüketici davranışlarını analiz ederek sosyal medya takibi yapmak markaların ürünleri ve servisleri için müşterilerinin onlardan ne beklediklerinin anlaşılmasına yol açacağından, bu markaların daha iyi pazarlama yöntemleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Sosyal medya takibinin markalar açısından bir diğer faydası ise geri bildirimi çok hızlı ve reel almaktır. Firmalar müşterileriyle, müşteriler de firma ile en kısa sürede iletişime geçebildikleri için yaşanan sıkıntılar, ürün ve hizmet şikayetleri ile memnunluk düzeyi gibi konularda en kısa sürede geri bildirim alınıp verilebilmektedir.

Sosyal Medya Takibi

Sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi kullanıcıların paylaşımları ve internette bulunan içerikler arttıkça zorlaşıyor.  Türkiye’de ve dünya genelinde kullanılan araçlarla sosyal medya ve raporlamaları firmaları pazarlamalarını yapmaları ve sosyal medya platformlarının reklam almaları kolaylaşıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması

Firmalar sosyal Facebook, Twitter, Instagram, You Tube, Pinterest ve benzeri sosyal medya platformlarını kullanarak pazarlama yapabiliyorlar. Firmalar ürünlerinin ya da hizmetlerinin reklamını bu sosyal medya siteleri üzerinden vererek marka bilinirliliğini artırıyor, promosyonlarını duyuruyor ve en önemlisi satış yapıyorlar.

Sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi markaların özellikle satış kanallarının arttırmaları açısından oldukça fazla. Ve artık sadece global firmalar değil küçük satıcılar da ürünlerini kolaylıkla sosyal medya üzerinden tanıtabiliyor ve kolayca satış yapabiliyorlar.

Sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi sadece yukarıda sayılan sebeplerden ötürü değil aynı zamanda sadakatin arttırılması için de önemli.

Olumsuz yorumlarını sosyal medya ortamında paylaşan bir müşteri bir anda sadece kendi sosyal medya ağı içindeki kişilere değil bu kişilerin sosyal medya ağı içerisinde bulunan kişilere de ulaşarak markalara olan güvenin sarsılmasına sebep olabilmektedir.

Bu yüzden sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi büyüktür ancak kullanıcılar için de büyük rol oynuyor. Çünkü beklenen ürün ve servisleri en üst düzeyde memnuniyetle kolayca elde edebiliyorlar.

Bütün bu sebeplerden ötürü sosyal medya takibi ve pazarlamasının markalar için önemi gün geçtikçe artıyor. Firmaların üzerlerine düşen görev pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve ürün memnuniyetinin arttırılması için en sağlıklı araçlarla sosyal medya takibi yapmak ve elde edilen verileri en doğru şekilde analiz edebilmektir.

Yazar: İlke Gülseren