Sosyal Medya Tohumuyla Büyüyen Pazarlama

sosyal pazarlama

Ticaretin başladığı ilk günden bu yana her zaman bize ait olanı çekici hale getirmeye veya değilse bile öyleymiş gibi göstermeye çalışmışızdır. Bizim olan, zaten en iyisi olduğunu düşündüğümüz için bizimdir. Çünkü ya biz yapmışızdır ya da bizim olması için emek harcamışızdır.

Ticari hayatta ürünleri veya hizmetleri çekici kılmak için birçok yol ve yöntemler uygulanmaya başlandı. Bu yöntemlerin tümüne “Pazarlama” ismi verilmiştir.

Pazarlama Bir Teknik İşidir

Ulaşımın neredeyse olanaksız olduğu ilk zamanlarda, insanları ikna edebilmenin en etkin yolu yüz yüze konuşmak ve kelimeleri kullanmaktı. Ancak zaman ilerledikçe uzaktaki bize daha yakın oldukça ikna için başka yollara da ihtiyaç duyulmaya başlandı. Piyasalar büyüdükçe yani seçenekler arttıkça da sizi diğerlerinden farklı kılacak ayrıntılar ve izlediğiniz yol büyük bir önem arz etme başladı.

Günümüzde ekonomik hayat neredeyse hiç uyumuyor. Dünyanın her zaman diliminde üretim ve haliyle ticaret arz-talep düzeni devam ediyor. Sürekli artan ve değişen ihtiyaçlar yeni üretimleri doğuruyor. Bu şekilde ticaret çeşitlendikçe pazarlama da bir ihtiyaç değil gereklilik olarak ortaya çıkmaya başlıyor.

Pazarlama’yı bir bilim ya da bir sanat dalı gibi görebiliriz. Ama aslında pazarlama tam anlamıyla bir teknik işidir. Keskin kuralları yoktur ancak atlanmaması gereken adımları ve ürüne ya da satıcıya göre değişen stratejileri vardır.

Pazarlama size şunları sorar:

  • Ürünü kime sunacaksınız?
  • Hangi amaçla sunacaksınız?
  • Nasıl sunacaksınız?
  • Ve en önemlisi sizi neden tercih etmeliler?

Pazarlamanın Yeni Evreni: Sosyal Medya

Her çağda farklı cevaplanan ve ticari dengeyi belirleyen bu sorular küreselleşme ile çağ atlamış durumda. Çünkü iletişimin sınırsız olduğu bu çağda pazarlama kendine yeni bir mecra buldu, adeta bir evren oluşturdu.

Sosyal medyanın bir çığ gibi yayılması ve giderek vazgeçilmez hale gelmesi onu pazarlama için de en etkin araçlardan biri haline getirdi. Sosyal medya, üreticinin veya pazarlamacının potansiyel tüketiciye yer ve zaman kısıtlaması olmadan reklam yapabilmesini sağlar. Hatta kişiye özel istatistikler tutar. İnsanların internet üzerindeki aramalarından veya daha önce ziyaret ettiği ürünlerden analizler çıkarır. Bu şekilde de üreticiler hedef kitlelerini belirleyerek başarı oranı daha yüksek pazarlama taktiklerini kullanabilirler.

Sosyal Medya Bizi Sürekli Takip Ediyor

Bunlar kimi zaman ziyaret edilen sosyal medya hesaplarında otomatik görüntülenen reklamlar şeklinde olabiliyor. Ya da sayfa kenarlarında çıkan veya otomatik açılan pencereler şeklinde karşımıza çıkıyor. Kimi zaman da sosyal medya hesaplarından yapılması istenen işler karşılığında sunulan ödüller şeklinde olabiliyor.

Örneğin; karşınıza çıkan bir bağlantı aracılığıyla sitelerine yönlendirildiğiniz markalar size bir miktar da olsa indirim teklifi sunuyorlar.

Sosyal medya ile üreticiler kendi ürünlerini kolaylıkla pazarlamanın yanı sıra pazarı da son hızla takip edebiliyorlar. Bu da onların gelişmelerini sağlarken, ticari başarılarını da son derece hızlı bir şekilde arttırıyor.

Sosyal Medyanın Fazlası da Zararlı

Ancak diğer bir yandan sosyal medya müşteriye kolay ulaşımı sağlarken, geniş tercih skalasında fark edilebilirliği de düşürüyor. Bu da reklam ve pazarlama sektöründe daha büyük ve daha geniş bir çaba harcanmasına neden oluyor.

Tüketici tercih edeceği ürünün her yönüyle kendisini cezbetmesini ve ihtiyacı olan her şeyi tatmin etmesini bekliyor. Üstelik memnun kalmadığı durumlarda da yine sosyal medyayı kullanarak kamuya açık şikâyetini dile getirebileceği çok sayıda forum sitesi mevcut. Burada markaya ciddi bir takip sorumluluğu yükleniyor.

Gene de sosyal medyanın bir devrim gibi her alanda çığır açtığını söylemek yerinde olur. Ticareti yeni bir boyuta sürüklemiş ve pazarlamayı her zamankinden daha aktif hale getirmiştir.

Kendine yeni bir evren oluşturan sosyal medya, pazarlamanın yeni dünyası haline gelmiş durumda ve markalar bu dünyada daha iyi bir yer kapmak için kıyasıya yarışıyorlar.

Yazar: Özge Anıl