Sosyal Medya ve Aşk!

güvenli ilişkiler

Aşk – Sosyal Medya – Güven Üçgeni

Aşk ve ilişkiler çoğumuzun hayatının merkezini işgal ediyor. Yeri geliyor aşk kanayan yaramız oluyor, bazen de içimizde kanat çırpan bir kelebeğe dönüşüyor. Aşkımıza olan güven sağlam olmadığındaysa da sorunların ardı arkası gelmiyor. Peki, bu ve benzeri olaylar neden başımıza geliyor?

Sosyal Medyanın Dozunu Ayarlamak Önemli

Günümüzde sosyal medyanın önemi ve yeri oldukça büyük olduğu gibi aşklara zarar verme yüzdesi de oldukça fazla. Eğer bir ilişkinin başlarındaysak ve sağlam bir ilişki istiyorsak, sosyal medyanın bizi etkilemesine izin vermemeliyiz. Hepimiz çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip ediyoruz. Neler yaptıklarına ve hatta sevgililerinden ne hediye aldıklarına kadar ulaşabiliyoruz. Mutluluk paylaştıkça çoğalsa da her paylaşılan gönderinin tamamen gerçeği yansıtmayabileceğini aklımızda tutmalıyız.

Öncelikle kendimizi diğerleriyle kıyaslamamayı öğrenmeliyiz. “Emre Aslı’ya onuncu günlerinde tam on bin gül göndermiş, sen ne yaptın peki?” tarzında karşılaştırmalar kesinlikle ilişkimizi daha iyi yerlere getirmeyecektir. Aksine, sizin de bildiğiniz gibi ilişkiyi hemencecik yıpratacak ve size kısa sürede “Ben neden aşkı bulamıyorum?” sorusunu sordurtacaktır.

Bunun yerine sosyal medyadan olumsuz yönde etkilenmemek için her seferinde kendimize her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini hatırlatmalıyız. Unutmayalım ki bir ilişkide önemli olan bize yapılan sürprizler, alınan hediyeler değil, gerçekten mutlu olup olmadığımızdır. Sürekli sürprizler ve hediyeler de kötü haberlerin işaretçisi olabilir. Kendimize, partnerimize ve ilişkimize güvenelim.

Güven demişken, sosyal medyayı kullanırken aklımızda tutmamız gereken bir diğer önemli konu da bu. Sosyal paylaşım siteleri hayatımızı iletişim açısından da oldukça kolaylaştırmasına rağmen birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Bu platformda yapılan yorumlar ve alınan mesajlar güvenin tam olmadığı bir ilişkiyi kısa sürede sarsabilir. Özellikle karşı cinsten gelen yorumlar, beğeniler, arkadaş istekleri ve mesajlar maalesef günümüzdeki çoğu ilişkideki kavgaların temeli olmaya aday.

Benzer durumlarla karşılaştığımızda, özellikle de kıskanç bir yapımız varsa, ani tepkiler vermemek önemli. Her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini aklınızda tutarak hareket etmeli ve güveni ön plana çıkartmalıyız. Bizi rahatsız eden bir durum varsa karşımızdakini suçlamadan, saygı çerçevesinde karşılıklı konuşmak en iyi çözüm olacaktır. Konuşmak ve dinlemek hemen hemen her soruna eninde sonunda çözüm getirecektir. Zamanla bu konuşmalar güveni inşa edecek ve uzun süreli ilişkiler ve aşk bizim için bir hayal olmaktan çıkacaktır.

En Önemli Nokta: Kendin Olmak

Çoğumuz âşık olmak istiyoruz ve aşkın peşinden koşuşturuyoruz. Bazen farkında olmadan hiç yapmayacağımız şeyleri bile aşk uğruna, bir ilişkinin tomurcuklanması için yapıyoruz. Çabalarımız boşa çıktığında da sinirleniyor, üzülüyor ve en sonunda da umutsuzluğa kapılıyoruz.

Aslında burada bir hata yapıyoruz; kendimizi değiştirmeye çalışıyoruz!

Dikkat çekmek için olmadığımız biri gibi davranıyoruz. Evet, belki bu bazen işe yarıyor ama hepimiz biliyoruz ki bu şekilde sağlam bir ilişki kurmak oldukça zor. Tüm bunları yapmaktan daha kolayı ve güzeli var; kendin olmak. Kendimize güvenelim. Her zaman nasıl giyinirsek, nasıl gülersek, nasıl davranırsak aynısını yapmaya devam edelim çünkü aslında aşk biziz!

Yazar: İpek K.

anahtar kelimeler: sosyal medya ve aşk, ilişki, güven