Bir Yetenek Pazarlaması: Sosyal Medyada Fenomen Olmak

Sosyal Medya Hayatımıza Sinsice Sızdı

Sosyal Medya için yaklaşık on üç yıldır hayatımıza sinsice girmiş ve hayatımızı ele geçirmiş bir sanal platformlar bütünüdür diyebiliriz.

Her şey ilkokul arkadaşlarımızı bulabileceğimiz bir platform ile başladı. Sonra müzik siteleri, forumlar ile tüm dünyaya yayıldı ama akıllı telefonlar öncesi bu durum gayet masum bir süreçti. Ancak akıllı telefonlar ile birlikte sosyal medya platformları masa üstü bilgisayarlarımızdan çıkarak cebimize girmeye başladı ve nerede ise artık hiç çıkmaz oldu.

Eskinin gözdesi forumlar geride kalırken, Facebook kendini tartışılmaz bir şekilde geliştirdi. Sonrasında onu Youtube, Twitter, Instagram, Snapchat, Vine takip etti. Tüm bu platformlar ile birlikte artık tüm işlerimizi sosyal medyadan yapar, laflarımızı sosyal medyadan yazar, fotoğraflarımızı sosyal medya için saklar hale geldik.

Tüm bunların sonucu olarak da sosyal medyanın ele geçirdiği hayatlarımızda her şey daha da sanallaşmaya başlayarak, çevremiz ile sanal ilişkiler kurar hale geldik. Ki bu ticaretten aşka kadar tüm ilişkilerimize de yansıdı.

Tüketmeyi Seviyoruz

Fakat tüketmeyi seven dünya bu duruma “Dur!” demek yerine insanlığı daha bağımlı hale getiriyordu.  Ne yazık ki bağımlılık gelecek kaygısı doğurduysa bile kimse cebindeki hayattan vazgeçemez hale geliyor. Çünkü gerçek hayat güzel olamayacak kadar kötü. Hatta Black Mirror isimli dizinin Nosedive (Dibe Vuruş) bölümünde bu bağımlılığın sonu çok çarpıcı biçimde ele alınmaktadır.

İnsanlık “Madem bağımlıyım bari yeteneğimi konuşturayım da para kazanayım!” aydınlanmasına eriştiğinde ise içine düştüğümüz bu sanal dünyada ev hanımlarından profesörlere, araba galericilerinden hippilere kadar uzanan çok geniş bir iş kapısı açılmaya başlandı.

Yeni Bir Meslek Dalı Doğdu: Sosyal Medyada Fenomen Olmak 

Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlar hayatımızı ele geçirirken bir diğer yandan da hayatımızın farklı alanlarında da bizi öne çıkarıyor. Mesela Twitter’da zekice espriler, Instagram’da “zenginlik” ya da “sıra dışılık” hiç yoktan “kaliteli görsellik” dolu hayatlar, Facebook’ta ise aile ve akraba ilişkilerimiz ön plana çıkıyor. Yani sosyal medyanın bir kolu zekâmızla, bir kolu yediğimiz yemek ve gittiğimiz yerlerle, bir kolu ise sahip olduğumuz kişi sayısıyla bizi sarmalıyor.

Ancak sosyal medya ağı içerisinde fenomen olmak için “hashtag” veya “takibe takip” taktikleri gitgide yetmez hale geldi. Daha farklı ve çarpıcı paylaşımlar yapmak ve bunları da sürekli olarak yapmak önem kazandı. Ancak bunlar bile yeterli gelemeyebiliyor.

Hayatımızı Herkesin Gözü Önünde Yaşıyoruz

Hesabınızın herkese açık olması yanında farklılık arayan günümüz tüketim toplumu Instagram’da da Twitter’da da sürekli farklı paylaşımlar bekliyor sizden. Diyelim ki Instagram’da bir hayat tarzı blogunuz var. Sürekli güncel, aktif ve farklı olmanız gerekiyor. Çünkü aynı açıdan, aynı ışık kalitesiyle çekilmiş fotoğraflar ve sıradan konular sizin takipçi kaybetmenize sebep olabiliyor.

Sosyal medya fenomenleri için Vine çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Vine fenomenlerine bakarsanız dizilerdekilere taş çıkartacak ölçüde oyunculuklar ve senaryolarla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca Vine fenomenlerinin çoğu toplumumuzun yapısını çok güzel ve eğlenceli bir şekilde de yansıtabiliyorlar. O zaman aklımıza “Vine neyi temsil ediyor?” sorusu geliyor. Aslında yanıt çok basit. Vine bizlere kamera önünde “Kendi kurgunu yap kendin canlandır!” becerisini sunmamızı sağlıyor. Yani bir nevi kendin pişir kendin ye.

Bir diğer konu ise Youtube’un sosyal medyalaşması ile birlikte gelen vloggerlık. Yani “Video Blogger” olmak. Vlog sayesinde kaliteli ya da kalitesiz içerik üreterek sosyal medyada fenomen olmak çok kolay. Bir makyaj vlogu kurarak ürünleri anlatmak, makyajın uygulanışını anlatmak ve bu sayede ismini duyurmak imkânsız değil ve hatta bu durum makyaj bloggerlarının işi daha zor hale de getiriyor. Her şey bir yana Google’dan en ilginç bilgileri araştırıp bunları yeni bir şeymiş gibi sunarak da popüler olmak mümkün! Youtube vlogları neyi temsil ediyor o zaman? Elbette ki öğreticiliği! Peki ya kalitesiz içerik üretenler? Onların temsil ettiği şey: Reklamın iyisi kötüsü olmaz!

Yeteneğinize göre bir sosyal medya platformu seçtiniz ve adım adım fenomen oluyorsunuz. Peki ya sonra?

Fenomenlik ve Para Kazanmak

youtuber viner instagrammerFenomen olduktan sonraki hedef para kazanmak.

Haklı olarak fenomenlerimiz bir kitleye sahip olduktan sonra o kitleye göre şerbet vermeleri gerekiyor. Ve bunu yeteneğinizle yapmanız bekleniyor. Aslında süreç çok basit yani markalar size ulaşıyor ve kısaca şunu diyorlar;

“Bizim reklamımızı yapar mısınız?”

Eğer bu marka sizin tarzınıza uyarsa geriye sadece alacağınız reklam ücretinde anlaşmak kalıyor. Ya nakdi ücretler alabiliyorsunuz ya da hediyeler. Bu reklamları şerbetinize ne kadar uydurursanız kitleniz o kadar memnun kalıyor. Örneğin makyaj blogunuz var ise bir ürünün tanıtım/tavsiyesini yapabilirsiniz. Ya da çekilişini… Arabayla alakalı blogunuz var ise yine arabayla alakalı ya da alakasız bir ürünün çekilişini yapabilirsiniz.

Ancak reklam yapma çoğunlukla Instagram için geçerli oluyor. Artık Vine fenomenleri de bu işi Instagram’a yapıyor. Twitter’da ise yazarak ürün reklamı yapıp yine para kazanabiliyorsunuz ama çok ciddi bir takipçi kitlesi bekleniyor sizden. Facebook’ta ise bu tarz para kazanma işleri mümkün olmasa da el emeğinizi pazarlayarak para kazanabilmeniz de mümkün! Bunun içinse Facebook gruplarına üye olmanız yeterli. Tek yapmanız gereken tanıtımınızı yeteneğinizle birleştirmek.

İyi bir sosyal medya yönetimi ile hedefinize ulaşmak sadece aylarınızı da alabilir. Başka fenomenlerle etkileşim içinde olarak yeteneğinizi ön plana çıkarmak bile sizi kısa sürede istediğiniz noktaya taşıyabilecektir.

İşte yüzyılın fırsatı!

Çünkü her insan elbet bir yetenek ile doğar. Ve insanın kendi yeteneğini pazarlaması sevdiği şeyi yaparak para kazanıyor olması ile neredeyse örtüşebilir.

Yazar: Begüm Eser