Web Siteniz ‘işinize’ Yaramıyor mu? Etkili içerik ile Kaderinizi Değiştirin

web siteniz için kaliteli ve etkili içerik

Etkili içerik ile web sitenizin işinize katkısını artırmalısınız.. Peki ama nasıl?

Etkili içerik ile neyi kastediyoruz, bunu açıklamaya geçeceğiz elbette ama gelin önce biraz ilginizi konuya çekelim. Şu yaygın hikaye size de tanıdık geliyor mu?..

Web Siteniz ‘İşinize’ Yaramıyor

Bir web siteniz var ama hiç bir etkisi yok.

İnsanlar sitenize gelmiyorlar, Google aramalarından sizin sitenize ulaşmıyorlar, sadece reklam verdiğinizde bir miktar trafik alıyorsunuz ama sonrası yok…

Sitenize gelenler de bağlantıları tıklamıyor, sayfalarda gezinmiyor, sitenizde çok kısa bir süre durup hızlıca kaçıp gidiyorlar. Bu durum siz deli ediyor ve belki de internete olan inancınızı örseliyor. Ama olamaz;

Çünkü X marka hiç de bu durumda değil. Web sitesine her gün binlerce kişi tıklarken, her ay (eğer yüz binlerce değilse) on binlerce liralık satış gerçekleştiriyor. O nasıl başarıyor?

Şaka gibi!

Öyle mi?..

Değil tabi ki. Bu her ne kadar bir ‘uzay bilimi’ olmasa da sonuçta bir ilmi var. Bu ne şaka ne kabus, sizin kaderiniz bu olmak zorunda değil.

Bu işin bir gerçeği var.

İnternetteki varlığınızı güçlendirmek, ziyaretçi sayınızı artırmak, bunu satışlara yansıtmak ve önceki müşterilerinizin de tekrar tekrar sitenize gelip alışveriş yapmalarını sağlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek bir şey var. Kazananların yöntemini uygulamak. En iyi olanların yaptığını yapmak… Ama bence sadece onların yaptığını yapmak da yetmez, onların şimdiye yaptıklarını onlardan da iyi yapmak zorundasınız. Peki nedir bu yapılan şey? Çok basit:

Kaliteli ve etkili içerik sunmak.

Etkili içerik nedir: Satmaya Çalışmayın, İletişim Kurun

Evet, ne yazık ki web siteniz insanlarla iletişim kurmuyor. Önce iletişim kurun. İnsanlarla iletişim kuramazsanız onlara bir şey de satamazsınız. Vapurda birden bire ayağa kalkıp bağıra çağıra elindeki ürünü satmaya çalışan satıcıdan farkınız olmaz.

Kaliteli ve etkili içerik ile insanların web sitenizde aksiyon almalarını sağlarsınız. Yani eylem çağrınıza cevap vermelerini kolaylaştırırsınız.

Peki etkili içerik nedir ve bunu nasıl yapar?

Etkili içerik web sitenizin ziyaretçileriyle doğru bir iletişim ve etkileşim kurar. Onlara en doğru açıdan, en etkili sözcüklerle ve kaygılarına cevap verecek şekilde yaklaşır. Onları anladığınızı gösterir.

Doğrudan ürün veya hizmetlerinizi tanıtmaya ve satmaya çalışan değil, onların ihtiyaçlarını ortaya koymaya çalışan bir anlayış gösterir. Bu da ziyaretçilerinizle siteniz arasında, yani potansiyel müşterilerinizle markanız arasında duygusal bir bağ oluşturur. Ve markanız için bundan daha harika bir şey olmasa gerektir!

İnternetteki varlığınız, başarınız ve satışlarınız için güncel, etkili içerik şart

Evet, sürekli, düzenli, taze ve özgün içerik sunmak zorundasınız. Zorundasınız diyorum diye bunu itici bir görev olarak algılamayın sakın. Bu aslında keyifle yapılacak bir iş. Gerçekten. Çünkü okurlarınızla ve potansiyel müşterilerinizle kurduğunuz iletişim ve etkileşim size onlara daha da çok beğenecekleri içerikleri sunmanızı sağlayacaktır.

Daha fazla etkileşim demek her geçen gün sizden daha çok hoşlandıkları, size daha fazla güvendikleri anlamına geliyor. Bundan hangi satıcı keyif almaz?

Tabi içerik üretmek, yazar olmak herkes için öyle zevkli bir iş olmayabilir; yazmak konusunda iyi olan var iyi olmayan var, bunu seven var sevmeyen var. Burasına katılıyorum. Ancak sitenizdeki kaliteli ve etkili içeriğin her geçen gün sonuçlarını aldıkça olaya bakışınız değişecektir.

İnsanların sitenizde bulunmaktan keyif aldıklarını, sitenizde daha fazla süreler geçirdiklerini, daha fazla sayfada gezdiklerini, linklere tıkladıklarını ve en önemlisi ürün veya hizmetleri satın aldıklarını görmeye başlayacak ve içeriğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kendi gözlerinizle şahit olacaksınız. Bu da içerik üretimini hem gerekli görmenizi hem de ‘sevmenizi’ sağlayacak bir realitedir.

Canlı Site, Etkili içerik, Bol Ziyaretçi, Potansiyel Müşteriler ve Satışlar

Web sitenizi durduğu yerde duran, bekleyen, yol gösterici bir tabela gibi düşünemezsiniz; onu internette yaşayan, canlı, nefes alan bir varlık gibi düşünmek durumundasınız. Çünkü onun kurulma ve var olma amacı budur. Web siteniz cüzdanınızdaki ya da masanızdaki bir kartvizit olarak görürseniz, ilgilenmemeniz ve gerçekten durduğu yerde öylece aynı şekilde kalması ve size hiç bir fayda sağlamaması normaldir.

Bunun yerine web sitenizi ‘internette canlı’ tutmak üzere güncellemeler yapar, yeni içerikler ekler, sosyal medya ile bağlantısını kurar ve ziyaretçilerinizle ‘konuşan’ bir içeriğe sahip olursanız işte o zaman, size hayret verici sonuçlar getirecektir.

Ziyaretçiler, potansiyel müşterilere, müşterileriniz hayranlara ve takipçilere, marka avukatlarınıza dönüşecek, bunu süreci her saniye gözlemleyen Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi güçlü arama motorları gözündeki puanınız artacak ve size her gün daha fazla yeni insan getireceklerdir.

Aksi takdirde hiçbir güncelleme yapılmayan bir web sitesi onlar tarafından da elbette “ölü” bir web sitesi olarak algılanacak ve kategorilendirilecektir. Arama sonuçlarının 36. sayfasındaki yerinize demir atarsınız. Sıfır ziyaretçi sıfır satış!

Taze içerik = Sürekli indekslenme (ve yukarı tırmanma)

Ne kadar yeni ve düzenli içerik eklerseniz arama motorları sizi o kadar severler. Arama motorlarını sitenize daha sık gelmeye başladığı sürece de arama sonuçlarında daha yükseklerde görüntülenme şansınız artıyor demektir.

Arama motorları önceden programlanmış web tarayıcıları kullanırlar. Bunlar interneti sürekli tarayan ve web sitelerine ulaşan yüksek teknoloji ürünü robotlardır (Googlebot veya botlar da denir). Bu botlar web sitelerindeki yeni içerikleri bir dizi algoritmik faktöre göre sürekli olarak “dizine eklerler”.

Örneğin bir web sitesi kendisine gelen bağlantı (backlink) sayısına, içerdiği konuya ilişkin anahtar kelime kullanımı oranına ve türüne, sitenin hangi sıklıkta güncellendiğine göre indekslenebilir.

Arama motoru, web sitenizde yaptığınız her güncelleme ile sitenizin sıralamasını fark ederek yeniden düzenler. Yani içeriğinizi sık sık güncellemek ve yenilemek yoluyla arama motorlarının dizinlerindeki konumunuzu yeniden değerlendirmesini  sağlar ve bu şekilde de sıralamanızın yükselmesine katkı yaparsınız.

Kaliteli ve Etkili içerik ile Arama Sonuçlarında Işıldamak

Web sitenizde sürekli olarak etkili içerik sunmanın gücünü kullanmak size bir başka fayda daha sağlıyor. Mevcut okurlarınızı ve abonelerinizi sürekli bilgilendirmek yoluyla hem firmanıza karşı ilgilerini sıcak tutuyor, hem ürün ve hizmetleriniz hakkındaki bilgilerini güncel tutmuş oluyorsunuz.

Aboneleriniz (mail bültenlerini hala kullanmıyor musunuz?!) bir şeyi satın almaya doğru ilerlediklerinde bu süreçte onların yanında sürekli kim yer almış olacak? Tabi ki siz! Bu da satın almaya karar verme aşamalarında kararlarına çok büyük bir etki yapacaktır kuşkusuz ki. Kitlenizle etkileşiminizi sıcak tuttuğunuz sürece satış ve müşteri sadakati gibi müthiş uzun vadeli sonuçlar elde edeceğinizi asla unutmayın!

Ayrıca gerek eski-mevcut müşterileriniz, gerekse yeni (potansiyel) müşteriler internette sizin sektörünüzle alakalı bir arama yaptıklarında, bu konu hakkında ve belli anahtar kelimeler çevresinde yaptığınız tutarlı yayıncılık sayesinde en önce sizin içeriklerinizle karşılaşacaklar. Bunun doğal bir sonucu olarak da radarlarında en fazla sizin ürün veya hizmetleriniz bulunacak.

Web sitenizi kaliteli, taze ve etkili bir içerikle düzenli olarak güncelleyerek sadece ziyaretçilerinizin takdirini ve sadakati elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda günün en güçlü müşteri kanalı Google ile iyi ilişkiler kurmanızı sağlayacaksınız.

Gelelim Sürprize

Şimdi buraya kadar sabırla ve ilgiyle okuyanlara müjdeli haberi verelim: İNDİRİM! Yaşasın.. 🙂

Evet ister tek seferlik metin ihtiyaçlarınızdan birini karşılayın, isterseniz aşağıdaki seçeneklerden herhangi biri ile bizimle sürekli çalışmayı tercih edin, size en az %10 indirim ve çok daha fazlasını garanti ediyoruz.

Standart blog yazısı veya makale – 300 ila 450 kelime aralığında: %10 indirim

Tam web sitesi içeriği – Ana sayfa metinlerinden çarpıcı başlıklara, Hakkımızda sayfasından ürün tanıtımlarına kadar ihtiyacınız olan her şey: %25 indirim

Blog yönetimi – Web site trafiğinizi artıracak şekilde anahtar kelime analizi ve en doğru anahtar kelimelerin tespiti, konu başlıklarının belirlenmesi ve içerik planlaması, takvimlendirilmiş şekilde düzenli olarak blog yazılarının yazılması – ve dilerseniz sizin için sitenizde yayınlanması: %50 indirim!

Bu tekliften faydalanmak ve metin talebi oluşturmak için aşağıdaki linke tıklamanız ve açılan sayfadaki formu doldurmanız yeterlidir. Başka bir ilanımız ya da reklamımızdan elde ettiğiniz herhangi bir kampanya kodunuz var ise bu kodu formun açıklama (Yazara Belirtmek İstediğiniz Notlar) kısmına ekleyebilirsiniz. Bu sayfaya organik şekilde (internette gezinirken) ulaştıysanız ve herhangi bir kodunuz yok ise açıklama kısmına “ben organik misafirim :)” demeniz yeterlidir.

Her nasıl ulaşmış olursanız olun, hoş geldiniz. Hadi sizin için de kaliteli ve etkili içerik üretelim; sitenize nitelikli trafik çekelim.

Sihirli Link: WebEditoryal İçerik Talebi Oluşturma Bağlantısı (Forma gider) 🙂